Саудиска Арабија сега поседува 96% од SNK

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

The King of Fighters is owned by the crown prince

Мохамед бин Салман е престолонаследникот на Саудиска Арабија: лидер на земја која ги репресира човековите права, човек поврзан со убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги и обожавател на кинеските кампови за превоспитување во Ксинџијанг. Тој, исто така, сега, преку компанијата за развој на електронски игри (EGDC), е крајниот сопственик на иконскиот развивач и издавач на игри SNK. EGDC првпат се здоби со 33,3% од акциите на SNK во ноември 2020 година, и во тоа време објави дека планира да купи повеќе акции. Во февруари оваа година го направи тоа, зголемувајќи го својот удел на 96%.

SNK е веројатно најдобро познат сега по King of Fighters и Samurai Shodown, но исто така стои и зад единствената визија на Neo-Geo конзолите, кои беа брилијантни машини, неизбежно аспиративни и скапи за око. SNK и Neo-Geo значеа квалитет пред се друго. Компанијата на крајот ќе заврши во банкрот во раните 2000-ти, исцедена од хардверот и принудена на разни корпоративни шегоби за да го одржи брендот жив – и навистина, светла нота во последниве години беше дека наследството на SNK, со одлични наслови како Самурај Исклучи рестартирање, се чувствував како да е живописно уште еднаш.

Значи, доста е тажно да се види дека сето тоа завршува во рацете на Мохамед бин Салман (се отвора во нов таб). EGDC купи акции во вредност од приближно 430 милиони долари за овој мнозински удел, а SNK не е единствениот што го привлекува саудискиот готовина: режимот има огромни инвестиции како Activision Blizzard (околу 3 милијарди долари акции), EA (1,9 милијарди долари) , Take-Two (1 милијарда долари). Една светла точка се Riot Games, кои го прекинаа партнерството со планираниот прекуграничен град на Саудиска Арабија Неом, откако навивачите укажаа на кршењето на човековите права во Саудиска Арабија.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Фондот за јавни инвестиции на Саудиска Арабија, кој што е дупка без дно но полна со пари, чија задача е да ја диверзифицира економијата на нацијата, се здоби со 5,01 отсто од акциите во Нинтендо.

Веста беше објавена во поднесување до Министерството за финансии на Јапонија, пишува Bloomberg. Тоа следи по слични инвестиции направени минатата година во Capcom, EA, Take-Two и Activision, заедно со речиси целосна сопственост на SNK.

Bloomberg вели дека ова ќе го направи Фондот за јавни инвестиции „петти по големина акционер на компанијата“. Ако ова е прв пат да наидете на ваков вид пари, знајте дека PIF е многу лошо нешто, како и човекот што го води, саудискиот престолонаследник Mohammed bin Salman.

Saudi Arabia spent the last year throwing money around the video game industry, with strategic investments in companies like Activision Blizzard, Electronic Arts, Take-Two Interactive, Capcom, and Nexon. Like many of Mohammed bin Salman’s dealings, these purchases fall within the Saudi Vision 2030 strategy established during his mid-decade rise to power, which on paper is meant to diversify the kingdom’s oil-centric economy.

In reality, however, Saudi Vision 2030 is largely a propaganda campaign focused on whitewashing Saudi Arabia’s atrocious human rights record. The regressive monarchy seemingly hopes that aligning itself with entertainment industries around the world might loosen the purse strings of businesses wary of investing in the oil-rich country’s economy, especially with the murder of journalist Jamal Khashoggi and the ongoing, U.S.-backed Yemeni genocide still looming overhead.

Видео игрите не се единствената индустрија за забава на страниците на PIF. Холивуд не е непознат за саудиските пари во последниве години, а спортските тимови и натпревари исто така беа главен приоритет за престолонаследникот. Купувањето со големи пари на премиерлигашот Њукасл минатата година помина и покрај големите протести поради состојбата со човековите права во државата, додека парите од ПИФ исто така се потрошени на сè, од коњски трки до Формула 1.