Will Smith е баниран од Оскарите во рок од 10 години

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Речиси две недели откако актерот Вил Смит му удри шлаканица на комичарот Крис Рок на Оскарите поради шега на сметка на неговата сопруга Џејда Пинкет Смит, Академијата за филмски уметности и науки во петокот објави дека му забранува на Смит да присуствува на какви било настани на Академијата, вклучително и Оскарите. 10 години. Пресудата прв ја објави „Холивуд репортер“.

„Одборот одлучи, за период од 10 години од 8 април 2022 година, на г-дин Смит нема да му биде дозволено да присуствува на настани или програми на Академијата, лично или виртуелно, вклучително, но не ограничувајќи се на наградите на Академијата“, пишува AMPAS. претседателот Дејвид Рубин и извршниот директор Доун Хадсон за „неприфатливото и штетно однесување“ на Смит во писмо до полноправното членство по виртуелната средба завршена претходно денес. „Се надеваме дека ова може да започне време на заздравување и реставрација за сите вклучени и погодени“, се заклучува во писмото.

По драмата на Оскарите, повеќе проекти во кои беше вклучен Смит веќе беа ставени на чекање, вклучувајќи ги Bad Boys 4 за Sony, Fast и Loose за Netflix и филмот на Apple TV Emancipation. Смит јавно им се извини на Рок и на Академијата. Сепак, на Смит ќе му биде дозволено да го задржи Оскар што го доби за време на 94-та церемонија на доделување на Оскарите во март, и тој останува подобен за идните номинации и победи за Оскар.

Пред една недела, Смит поднесе оставка од Академијата – што не направи многу за да ги одврати дисциплинските постапки по церемонијата. Прашањата и шпекулациите опстојуваа – и продолжуваат – за тоа што Академијата можела да направи за правилно да се справи со инцидентот. Наводно, веднаш по инцидентот, Смит бил замолен да ги напушти Оскарите, но одбил, додека друг извештај сугерирал дека никогаш не било поднесено такво барање.

Смит не е првиот човек во Холивуд на кој привремено му е забрането учество на Академијата по контроверзи, иако тој е првиот што се соочува со таква казна за шлаканица некого во лице. Други забранети членови се Бил Козби, Роман Полански и Харви Вајнштајн, кои беа отстранети откако беше преземена правна постапка поради обвиненија за флагрантно сексуално недолично однесување.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.