RETURNAL – Најдобрата игра на BAFTA 2022

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Можеби веќе пречекоривме три месеци во 2022 година, но наградите за најдобрите игри од 2021 година сè уште се делат. На Британците очигледно не им се брзаше, па вечерва во Велика Британија се одржа 18-та БАФТА (Британска академија), а наградата за најдобра игра во 2021 година отиде кај Returnal.

Returnal освои најмногу награди во целина, победувајќи и во категориите аудио достигнувања и музика.

Други значајни победници беа It Takes Two, Unpacking и Ratchet and Clank: Rift Apart. Сите категории, номинации и победници можете да ги видите во листата подолу.

BAFTA 2022 Nominees for Best Game

 • Deathloop
 • Forza Horizon 5
 • Inscryption
 • It Takes Two
 • Ratchet & Clank: Rift Apart
 • WINNER: Returnal

BAFTA 2022 Nominees for British Game

 • Alba: A Wildlife Adventure
 • Death’s Door
 • Fights in Tight Spaces
 • WINNER: Forza Horizon 5
 • Overboard!
 • Sable

BAFTA 2022 Nominees for Animation

 • Call of Duty: Vanguard
 • It Takes Two
 • Kena: Bridge of Spirits
 • Life is Strange: True Colors
 • Psychonauts 2
 • WINNER: Ratchet & Clank: Rift Apart

BAFTA 2022 Nominees for Artistic Achievement

 • WINNER: The Artful Escape
 • It Takes Two
 • Psychonauts 2
 • Ratchet & Clank: Rift Apart
 • Resident Evil Village
 • Returnal

BAFTA 2022 Nominees for Audio Achievement

 • WINNER: The Artful Escape
 • Call of Duty: Vanguard
 • Deathloop
 • Halo Infinite
 • Marvel’s Guardians of the Galaxy
 • Returnal

BAFTA 2022 Nominees for Debut Game

 • The Artful Escape
 • Eastward
 • The Forgotten City
 • Genesis Noir
 • Maquette
 • WINNER: Toem

BAFTA 2022 Nominees for Evolving Game

 • Among Us
 • Animal Crossing: New Horizons
 • Apex Legends
 • Disco Elysium – The Final Cut
 • Fortnite
 • WINNER: No Man’s Sky

BAFTA 2022 Nominees for Family Game

 • Alba: A Wildlife Adventure
 • WINNER: Chicory: A Colorful Tale
 • Forza Horizon 5
 • Mario Party Superstars
 • Ratchet & Clank: Rift Apart
 • Unpacking

BAFTA 2022 Nominees for Game Beyond Entertainment

 • Alba: A Wildlife Adventure
 • WINNER: Before Your Eyes
 • Chicory: A Colorful Tale
 • Game Builder Garage
 • It Takes Two
 • Psychonauts 2

BAFTA 2022 Nominees for Game Design

 • Deathloop
 • Forza Horizon 5
 • WINNER: Inscryption
 • It Takes Two
 • Ratchet & Clank: Rift Apart
 • Returnal

BAFTA 2022 Nominees for Multiplayer Game

 • Back 4 Blood
 • Call of Duty: Vanguard
 • Forza Horizon 5
 • Halo Infinite
 • Hell Let Loose
 • WINNER: It Takes Two

BAFTA 2022 Nominees for Music

 • Deathloop
 • Far Cry 6
 • Halo Infinite
 • Psychonauts 2
 • Ratchet & Clank: Rift Apart
 • WINNER: Returnal

BAFTA 2022 Nominees for Narrative

 • It Takes Two
 • Life is Strange: True Colors
 • Marvel’s Guardians of the Galaxy
 • Psychonauts 2
 • Returnal
 • WINNER: Unpacking

BAFTA 2022 Nominees for Original Property

 • Deathloop
 • Death’s Door
 • Inscryption
 • WINNER: It Takes Two
 • Returnal
 • Unpacking

BAFTA 2022 Nominees for Technical Achievement

 • Forza Horizon 5
 • Hitman 3
 • Psychonauts 2
 • WINNER: Ratchet & Clank: Rift Apart
 • Resident Evil Village
 • Returnal

BAFTA 2022 Nominees for EE Game of the Year

 • Chicory: A Colorful Tale
 • Deathloop
 • The Forgotten City
 • It Takes Two
 • Metroid Dread
 • WINNER: Unpacking

BAFTA 2022 Nominees for Performer in a Leading Role

 • Ozioma Akagha as Julianna Blake in DEATHLOOP
 • Jason E Kelley as Colt Vahn “the Captain” in DEATHLOOP
 • Jennifer Hale as Rivet in Ratchet & Clank: Rift Apart
 • Jon McLaren as Star-Lord/Peter Quill in Marvel’s Guardians of the Galaxy
 • Erika Mori as Alex Chen in Life is Strange: True Colors
 • WINNER: Jane Perry as Selene Vassos in Returnal

BAFTA 2022 Nominees for Performer in a Supporting Role

 • Laura Bailey as Polina Petrova in Call of Duty: Vanguard
 • WINNER: Kimberley Brooks as Hollis Forsythe in Psychonauts 2
 • Jason Cavalier as Drax in Marvel’s Guardians of the Galaxy
 • Maggie Robertson as Lady Dimitrescu in Resident Evil Village
 • Han Soto as Gabe Chen in Life is Strange: True Colors
 • Alex Weiner as Rocket in Marvel’s Guardians of the Galaxy

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.