Играч на Elden Ring нашол начин како Starcourage Radahan да направи самоубиство

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Starscourge Radahn е лесно еден од најтешките босови на Elden Ring, особено сега кога се врати на вообичаеното производство со голема штета по поправка на неодамнешна грешка. Има тони одлични стратегии за да го победите, но што ако можете да го натерате Радан само да се победи себеси.

Па, еден играч на Елден Ринг – izuoku_ на Твитер – откри начин како Радан да се победи себеси со само еден свој потег, како што објави IGN. Сега, пред да се потсмевате на овој метод и да го наречете „сирење“, кому му е грижа? Ако „From Software“ сакаше да отстрани поздрави елементи од „Елден Ринг“, тоа би го сторило, но не е така, па сирењето бегајте. Второ, сепак треба да го намалите Радан до 50% здравје за овој метод да биде остварлив. Тоа е затоа што потегот што Радан го користи за да се победи себеси е оној што го користи за да ја започне втората фаза од борбата – онаа каде што исчезнува на небото и се урива на арената, како метеор.

Како што можете да видите на видеото погоре, треба да се обидете да го намалите здравјето на Радан на 50% додека се борите на периферијата на арената. Кога ќе исчезне за да започне со движењето на метеорот, застанете на самиот раб на арената – треба да бидете околу еден чекор подалеку од паѓање во водените длабочини долу. Сега, соочете се со Радан на небото и кога ќе се сруши, треба да се забие во карпата (наместо вистинската арена). Ова ќе предизвика тој да ги изгуби преостанатите 50% од неговото здравје додека паѓа во длабочините на блискиот океан долу.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.