Се што беше прикажано на Nintendo Indie World

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Најновиот Nintendo Indie World, емитувањето во стилот на Nintendo Direct фокусирано на инди-игри за Switch, се одржа денес. Стримот траеше нешто повеќе од 20 минути и беше преполн со голем број на игри од кои некои беа и нови. Не е ништо шокирачко како например да се збори за Breath of The Wild 2 или следната Super Mario, сепак се работи за инди игрите. Сите што беа прикажани се подолу, уживајте…

Ooblets

Креирана од Glumberland, Ooblets има добри шанси веќе да е игра што сте ја играле. Тоа е затоа што претходно беше објавена како Early Access на Xbox One и PC во 2020 година. Сепак, играта сега доаѓа и на Switch, потенцијално со верзија 1.0. Тоа е истата игра, што значи дека е многу симпатична игра за симулација на земјоделство/живот каде што контролирате многу приспособлив карактер за да растете Ooblets на Ooblets. Или на друг начин кажано уште еден клон на една многу позната игра која што сите ја имаме играно до сега и сите ја сакаме.

Batora: Lost Haven

Предвидено да излезе оваа есен на Switch (и PC), Batora: Lost Haven од креаторите Stormind Games е опишана како „deeply story-driven game“. Се одликува со многу платформи и борби кои ги спојуваат вашите физички и ментални моќи. Всушност, можете да го жртвувате едниот во борба за да имате корист и да го зајакнете другиот, што претставува притисок и повлекување помеѓу вас и вашата свест во текот на приказната на играта.

“The physical and mental powers of a naive and reckless girl who lost everything are the only weapons to save the Earth from oblivion,” a description for Batora: Lost Haven reads. “Jump on a journey across colorful and mesmerizing planets in this fast-paced adventure where your conscience will carry the weight of your decisions.”

ElecHead

Креирана од една личност кој се води под името NamaTakahashi, ElecHead го започнала животот како proof-of-concept игра за да одговара на темата „Flow“ на училишен натпревар. По натпреварот, сепак, NamaTakahashi одлучил да го претвори во целосна игра, а денес, ElecHead е симпатичен и шармантен платформер кој ја прифаќа електричната енергија. Играта е целосен пазлер, преместувате платформи и многу повеќе како Elec, мал лик кој изгледа како батерија во некој вид што го контролирате додека платформирате низ објект во обид да ја вратите светлината во светот. Ќе се појави на Switch ова лето, но ако не сакате да чекате до тогаш, веќе е достапен на PC.

Soundfall

Предвидено да излезе оваа пролет (за многу брзо време), Soundfall е „музичка акциона игра“ односно rhythm-based looter shooter. Опишана како dungeon crawler, ќе контролирате девојка која е чувар на хармонијата, задолжена да го спаси светот на Симфонија. Можете да го направите тоа сами или во соработка со четири играчи. Без оглед на тоа дали одите соло или имате означен пријател, ќе користите физички напади и пиштоли за да пукате и да ги соборите непријателите во ритамот на поп саундтракот со одличен звук. Исполнета со босови, динамични нивоа кои реагираат на повеќе од 140 песни во играта и прекрасен стил на уметност, Soundfall треба да се појави на Switch (дури и PlayStation, XBOX и PC) оваа пролет, што се надеваме дека ќе значи дека доаѓа многу наскоро.

Wildfrost

Wildfrost е „tactical roguelike deck builder“ од Deadpan Games и изгледа како многу фино игриче. Како што очекувате од тој опис, содржи десетици прекрасни картички, придружници на картички и предмети што ќе ги користите за на крајот да победите во борбите против снежните суштества, кои се движат од слатки до страшни, но сепак слатки. Кога ќе завршите со битките, можете да се вратите во центарот за да го надградите и да отклучите нови настани, картички и NPC со кои ќе комуницирате. Плус, дневните предизвици имаат за цел да ве охрабрат да се враќате долго по стигнувањето на кредитите. Wildfrost на Switch доаѓа за време на празниците.

Totally Accurate Battle Simulator

Totally Accurate Battle Simulator или TABS како што ја нарекуваат креаторите, е една многу врвна игра креаирана од Landfall Games и изгледа како да е исполнета со многу борби што предизвикуваат смеа. Можете да играте како самураи, витези, фаланги и повеќе во битките во кои има повеќе од 100 борци во секој тим. Плус, TABS има држачи и повеќе како волнени мамути и други страшни животни кои ќе ви помогнат да ја однесете победата дома. Ако ниту еден од борците во играта не одговара на вашите фантазии, можете да изградите свој во Unit Creator, кој ви овозможува да креирате прилагодени воблери со одлучување за тежина, големина, брзина и друго. TABS доаѓа на Switch ова лето, но сега можете да ја играте на Xbox Series X/S или на PC.

Gunbrella

Играта доаѓа од Devolver Digital и Gato Roboto, Doinksoft, Gunbrella е „ноар-панк акциона-авантуристичка игра“ со многу борби и платформинг, како и некоја забавни механики. Пукањето потсетува на Spelunky, но понапредно затоа што може да ја користите титуларната Gunbrella за „нуркање, замавнување, цртање и нуркање“. Плус, можете да го исчистите овој свет што се влошува за да најдете делови што можете да ги користите за да ја надградите вашата Gunbrella. Gunbrella доаѓа на Switch во 2023 година.

We Are OFK

Инди поп-бендот OFK е подготвен да ја раскаже својата приказна за тоа како бендот од Лос Анџелес се искачи на врвот, или барем се обиде да го стори тоа. Креирана од Team OFK, We Are OFK е опишан како „музички биографски филм“ раскажан епизодно, со нови епизоди објавени секоја недела додека приказната не заврши.

“All five episodes of We Are OFK will be released weekly, accompanied by the release of new OFK singles with each new episode,” a press release reads. “Episodes one and two will be released together at first.”

Играте како Itsume Saito, кој се бори да успее на музичката сцена во ЛА додека раководи со полно работно време, брутално патување и многу повеќе. Сепак, една случајна средба со холивудски продуцент во подем може да промени сè, а вие ќе бидете сведоци на тоа игра од страна на целосните гласови кога We Are OFK ќе дојде на Switch ова лето.

Silt

Креирана од Spiral Circus Games, тим што работи целосно од дома, Silt се одвива во „чуден океански“ свет кој е монохроматски и исполнет со многу загатки. Ќе ја откриете одамна заборавената мистерија додека истражувате надреално подводно царство со чудни машини, антички урнатини и опасни жители на океаните. На вашето патување, ќе поседувате морски суштества за да решавате загатки користејќи ги нивните способности додека се обидувате да преживеете против голијати во длабоките морето и многу повеќе. Silt хит на Switch овој јуни.

Mini Motorways

Dinosaur Polo Club’s Mini Motorways е токму таква игра како што звучи: игра што се одвива меѓу повеќе мини автопатишта. Тоа е затоа што ќе имате задача да ги оживеете овие автопатишта, почнувајќи од мал град кој на крајот прераснува во метропола. Како резултат на тоа, ќе мора повторно да ги посетите овие мапи инспирирани од реалните градови за да ги надградите со автопати и многу повеќе. Дневните и неделните предизвици имаат за цел да ве натераат да се враќате и вие, а можете сами да ги проверите многу наскоро бидејќи Mini Autoways доаѓа на Switch токму денес!

Wayward Strand

Креирана од Ghost Pattern, Wayward Strand се одвива во болница која е сместена во балон кој лебди во небото во рурална Австралија од 1970-тите. Играте како Кејси, тинејџерски новинар заинтересиран за приказните на пациентите во оваа чудна болница. Секоја приказна се одвива во реално време, така што ќе треба да одлучите со кого да разговарате и кога да разговарате со нив за да ги унапредите нивните приказни. Всушност, Ghost Pattern велат дека се препорачуваат повеќекратни проверки за да се добие целосната приказна и да се унапредат приказните што не сте можеле да ги направите во претходните проби. Можете да ги следите информациите што ги учите или од разговор со пациенти и лекари или од прислушување на нив во вашиот дневник, што ќе ви помогне да отклучите нови локации, приказни, откритија и многу повеќе. Wayward Strand ќе се појави на Switch на 21 јули.

Cult of the Lamb

Играта на Massive Monster’s – Cult of the Lamb продолжува да изгледа прекрасно, спојувајќи ја акционата игра со Rogue-Lite жанрот која изгледа и се чувствува многу како Hades од механиките за градење база. Датумот на објавување не е откриен, но Cult of the Lamb доаѓа некаде оваа година, според Massive Monster.

Another Crab’s Treasure

Ако во последно време играте Elden Ring и сте си кажале „Посакувам да бев рак“, тогаш богатството на ракот можеби е за вас. Тоа е затоа што Aggro Crab, тимот кој стои зад Going Under, го опишува Another Crab’s Treasure како “souls-like”, всушност, како “shells-like”, поточно. Како што очекувате, играта е Dark Souls под вода. Играте како рак кој користи работи како лименки и школки за да ја зајакне сопствената школка додека се бори со други ракови и многу повеќе. Се појавува на Switch во 2023 година.

Едно видео со компилации на крајот на Indie World покажа голем број други игри кои доаѓаат на Nintendo Switch. Оние кои се вклучени:

  • OneShot: World Machine Edition — available this summer
  • Gibbon: Beyond the Trees — available later today
  • Idol Manager — August 25
  • Card Shark — demo available later today, full game June 2
  • Cursed to Golf — available this summer
  • A Guidebook of Babel — available this fall
  • Opus: Echo of Starsong — available later today

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Втората сезона на Overwatch 2 ќе започне следната недела на 6ти декември! Ажурирањето на сезоната носи нов херој во играта заедно со нова мапа, Battle Pass, празнична козметика и многу повеќе…

Оваа вест доаѓа преку новиот трејлер за 2та сезона на Overwatch 2, објавен денеска, кој можете да го погледнете подолу, заедно со нов блог пост од Blizzard. Во трејлерот, го гледаме новиот херој кој се приклучува на списокот на херои – Ramattra како и новата експорт Shambali мапа која влегува во редовната ротација на играта заедно со досегашните. Исто така го гледаме новиот Mythic скин на Junker Queen достапен во новиот Battle Pass како и поглед на некои од празничните скинови од претстојните празнични настани.

With a new season comes a new map pool. Along with our newest map, Shambali Monastery, players can anticipate the return of a fan-favorite, Rialto, and the most epic place on earth, Blizzard World. We’ll be visiting Oasis and Nepal at different times of the day and rotating out Hollywood and Watchpoint: Gibraltar. As a reminder, all off-rotation maps will continue to be available in custom games.” 

Blizzard

Blizzard вели дека темата на 2-та сезона е грчката митологија, што објаснува зошто митските скинови од Battle Pass е Zeus Junker Queen. Овој скин ќе вклучува нови прилагодувања, модели на оружја, гласовни линии и специјални ефекти. Легендарниот скин на Poseidon Ramattra и Легендарниот скин од Hades Pharah може да се заработи и со квестови.

“These heroes and several others will be imbued with awesome god-like powers in our new Battle for Olympus game mode. This new limited-time event will start on January 5 and last until January 19.”

Blizzard

Blizzard исто така враќа два празнични настани: Winter Wonderland and Lunar New Year. Секој настан оваа сезона, вклучувајќи ја и битката за Олимп, ќе има скин како награда што можете да се заработи со играње и исполнување предизвици. Можете исто така да заработите помали работи од сезона 2 со гледање стримери на Overwatch 2 на Twitch.

Сезона 2, исто така, носи неколку промени во рамнотежата на Overwatch 2. Blizzard вели дека се фокусира на масакрирањето на Sojourn’s Rail Gun на растојание за сезона 2, во обид да ги поттикне играчите да ја „искористат големата мобилност на Sojourn за да го затворат растојанието за повеќе да има уништувања”. Doomfist добива „значајни промени кои подобро ја поддржуваат неговата улога како Tank на тимот, додека сè уште го одржува јадрото на стилот на игра на неговиот идентитет на херој“. Севкупно, Blizzard вели дека може да очекувате прилагодувања за Ana, Bastion, Junker Queen, Kiriko, Mercy и Symmetra кога ажурирањето на сезона 2 ќе биде објавено на 6 декември.