Elden Ring Theme во 15 различни музички жанрови

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Доколку не ви е доста од Elden Ring или неговиот саундтрак, музичкиот продуцент и јутубер Alex Moukala објави кавер верзија на главната композиција на Elden Ring која кружи низ 15 различни музички стилови, почнувајќи од класична шпанска гитара до темен синт, симфониски метал и многу повеќе.

Moulaka рече дека видеото е инспирирано од Marvel’s Doctor Strange in the Multiverse of Madness, при што музичарот споил два од најголемите моменти од поп културата во 2022 година за да праша „што ако Elden Ring се случуваше во мултиверзум каде што жанрот на играта (и неговиот саундтрак) продолжат да се менуваат?”

Резултатот ни дава 15 многу различни сфаќања за тематиката на играта, иако како што истакнаа коментаторите, некои од нив треба да се направат во многу подолги верзии! На Twitter, Moulaka рече дека видеото е инспирирано и од видеото од 2021 година на продуцентката Aurora Australis кој направил сличен кавер на класичната песна Final Fantasy VII One-Winged Angel во 32 различни музички жанрови.

По долгогодишно исчекување, Elden Ring стана една од најуспешните игри во 2022 година досега, со повеќе од 13 милиони продадени копии до крајот на март. Сега е за некое милиочнче повеќе.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Фондот за јавни инвестиции на Саудиска Арабија, кој што е дупка без дно но полна со пари, чија задача е да ја диверзифицира економијата на нацијата, се здоби со 5,01 отсто од акциите во Нинтендо.

Веста беше објавена во поднесување до Министерството за финансии на Јапонија, пишува Bloomberg. Тоа следи по слични инвестиции направени минатата година во Capcom, EA, Take-Two и Activision, заедно со речиси целосна сопственост на SNK.

Bloomberg вели дека ова ќе го направи Фондот за јавни инвестиции „петти по големина акционер на компанијата“. Ако ова е прв пат да наидете на ваков вид пари, знајте дека PIF е многу лошо нешто, како и човекот што го води, саудискиот престолонаследник Mohammed bin Salman.

Saudi Arabia spent the last year throwing money around the video game industry, with strategic investments in companies like Activision Blizzard, Electronic Arts, Take-Two Interactive, Capcom, and Nexon. Like many of Mohammed bin Salman’s dealings, these purchases fall within the Saudi Vision 2030 strategy established during his mid-decade rise to power, which on paper is meant to diversify the kingdom’s oil-centric economy.

In reality, however, Saudi Vision 2030 is largely a propaganda campaign focused on whitewashing Saudi Arabia’s atrocious human rights record. The regressive monarchy seemingly hopes that aligning itself with entertainment industries around the world might loosen the purse strings of businesses wary of investing in the oil-rich country’s economy, especially with the murder of journalist Jamal Khashoggi and the ongoing, U.S.-backed Yemeni genocide still looming overhead.

Видео игрите не се единствената индустрија за забава на страниците на PIF. Холивуд не е непознат за саудиските пари во последниве години, а спортските тимови и натпревари исто така беа главен приоритет за престолонаследникот. Купувањето со големи пари на премиерлигашот Њукасл минатата година помина и покрај големите протести поради состојбата со човековите права во државата, додека парите од ПИФ исто така се потрошени на сè, од коњски трки до Формула 1.