Поп-култура Филм

Малиот актер од The Adam Project – Walker Scobell ќе ја има главнат улога во Percy Jackson на Disney+

Вокер Скобел, кој неодамна избувна како ѕвезда на Проектот Адам заедно со Рајан Рејнолдс, ќе го игра Перси Џексон во очекуваната серија на Дизни + заснована на серијата фантастични романи за деца од Рик Риордан. Според официјалниот опис на ликот, објавен од Variety, кој дебитираше за кастингот, Перси е „паметно и сочувствително дете со остра

Прочитај повеќе
Поп-култура Серии

HBO Max изработуваат играна серија за Aqualad

Аквалад досега немал многу време на екранот во живо, но ќе добие многу повеќе. HBO Max развива серија во живо заснована на верзијата на ликот на Џексон „Џејк“ Хајд – чија верзија може да се види и во анимираната серија Young Justice – пишува Variety. Претставата ќе биде едночасовна драмедија во живо, базирана на графичкиот

Прочитај повеќе
Поп-култура Стрип

Watch Dogs добива манга

Watch Dogs стана една од најпродаваните франшизи на Ubitsoft до денес, а сега, се чини дека серијата видео игри е подготвена да се разграни. На крајот на краиштата, се појави нов извештај во кој се вели дека Watch Dogs Tokyo е на хоризонтот. Но, овој пат, приказната ќе се одвива во манга, а не во

Прочитај повеќе
Поп-култура Филм

Will Smith е баниран од Оскарите во рок од 10 години

Речиси две недели откако актерот Вил Смит му удри шлаканица на комичарот Крис Рок на Оскарите поради шега на сметка на неговата сопруга Џејда Пинкет Смит, Академијата за филмски уметности и науки во петокот објави дека му забранува на Смит да присуствува на какви било настани на Академијата, вклучително и Оскарите. 10 години. Пресудата прв

Прочитај повеќе
Поп-култура Филм

Netflix го прават првиот NC-17 филм кој што е оригинална Netflix продукција

Нетфликс претходно беше домаќин на филмови со оцена NC-17, но компанијата никогаш не продуцираше оригинален филм со таа оцена – до сега. Новиот филм за Ана де Армас, Русокоса, е првиот оригинален филм на Нетфликс кој добил оцена NC-17. Blonde е биографски филм за Мерилин Монро, базиран на истоимениот роман на авторката Џојс Керол Оутс.

Прочитај повеќе
Поп-култура

Berserk Guts Bloody Nightmare статуа во вредност од $1300

Prime 1 Studio отвори пред-нарачки за нивната статуа „Berserk Guts Bloody Nightmare“, многу зачудувачки и ограничен приказ на трагичниот протагонист. Статуата на „Berserk Guts Bloody Nightmare“ го прикажува Гутс протагонистот на „Берсерк“ во оклопот „Берсерк“ како свиткан врз поразените демони, со крв натопена и го држи својот меч, убиецот на змејот. Многу крвавата статуа ќе

Прочитај повеќе
Поп-култура Филм

Сценариото за откажаниот Deus Ex филм има многу добра приказна и смисла

Филмскиот проект беше најавен во 2012 година, но остана без пареа кога режисерот замина да го направи Доктор Стрејнџ. Deus Ex: Human Revolution беше неверојатно добра игра кога излезе во 2011 година: беше одлична сама по себе – „Паметна, суштинска, смешна, креативна и бескрајно забавна“, рековме во преглед од 94% (се отвора во ново таб)

Прочитај повеќе
Поп-култура Серии

FaZe Clan лансираат шоу на Twitch во стил на SNL

FaZe Clan, организацијата за е-спорт и забава, објави дека ќе лансира сопствена серија инспирирана од Saturday Night Live, наречена unFaZed. Серијата ќе биде неделно шоу што ќе се емитува на платформата за пренос во живо Twitch секој четврток, почнувајќи од 2 јуни, и е наменета за публиката на Gen Z. UnFaZed е опишан како „првата

Прочитај повеќе
Поп-култура Филм

Новиот трејлер за Doctor Strange 2 ни ги прикажува Зомби верзиите на Wanda и Stephen

Билетите за следниот голем филм на Марвел, Doctor Strange in the Multiverse of Madness, сега се пуштени во продажба, а пристигна и нов трејлер за филмот за суперхерои. Поставен на морничава репродукција на „All I Have To Do Is Dream“, трејлерот покажува повеќе од Ванда Максимоф АКА Скарлет Вич (Елизабет Олсен) и самиот Доктор Стрејнџ

Прочитај повеќе
Новости Поп-култура

Disney+ во Македонија – Дата на лансирање и претплата

Дизни Плус ги потврди датумите на лансирање – и цените – за 42 нови земји и 11 територии низ Европа, Западна Азија и Африка, продолжувајќи го своето етапно пуштање во промет низ целиот свет. Водечката услуга за стриминг на Дизни ќе се поклони во Јужна Африка на 18 мај, по што ќе следат сите други

Прочитај повеќе