Има голема шанса Microsoft да го купи Netflix

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Еден аналитичар верува дека Netflix би можел да се обиде да се зближи со Microsoft за идното стекнување. Нетфликс се соочува со финансиски проблеми, или барем онолку проблеми колку што може да има голема корпорација во релативна смисла, во последните неколку месеци откако компанијата објави дека изгубила претплатници за прв пат од 2011 година. Нетфликс исто така потврди дека очекува да изгуби милиони дополнителни претплатници во наредните месеци, нешто што предизвика загриженост кај инвеститорите откако Netflix рутински доминираше на берзата со години. Со тоа, Нетфликс можеби бара од Мајкрософт да го спаси!

Претходно оваа недела беше објавено дека Мајкрософт ќе го поддржува новиот модел на претплата на Netflix поддржан од реклами. Ова ќе му овозможи на Netflix да понуди претплата по пониска цена и идеално да ги зголеми претплатниците воопшто. Вишиот аналитичар на Needham, Laura Martin, разговараше со Yahoo за договорот и сугерираше дека тука би можеле да има поголеми амбиции, имено, можноста Нетфликс да се позиционира за пријателски однос со Мајкрософт и на крајот да ја отвори вратата за вистинска аквизиција. Martin продолжи да изјави дека нема ниту една друга компанија со која Нетфликс би можел да соработува, нема да може да го заврши купувањето од 100 милијарди долари неопходно за компанијата или од финансиски или од регулаторни причини, но Мајкрософт може.

“It could be that Netflix is looking for an exit,” said Martin. “Netflix is trying to get closer to Microsoft in hopes that, after Microsoft digests its Activision acquisition, it turns and buys Netflix next.”

Се разбира, ова не е гласина, ова е шпекулација. Нема цврсти гласини дека Netflix всушност бара да биде купен на каков било начин, но сепак поставува интересни идеи. Прво, Мајкрософт добива внатрешен филмски оддел што овозможува адаптации на неговите различни IP-адреси за видео игри како што се The Elder Scrolls, Gears of War и наскоро ќе бидат Call of Duty благодарение на договорот со Activision. Второ, исто така дозволува можеби уште една авенија за стриминг на игри на Xbox и моделот Game Pass со тоа што ќе го воведе во одделот за игри на Netflix.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Актерот од God of War RagnarokChristopher Judge, кој го дава гласот и глумата на Kratos во игрите сега сака да го глуми големиот Kratos и во ТВ играната адаптација која ќе биде правена од Amazon Prime. Kratos е еден од најпознатите иконски ликови во светот на игрите. Датира од времето на PS2 кога Kratos беше клучен лик на PlayStation и беше веднаш препознатлив поради тоа колку беше целосно маестрален, неговите тетоважи и лузни и неговиот дементен глас што врескаше по неговите непријатели. Тој беше толку голема работа што NetherRealm дури и го вклучија и во Mortal Kombat како лик што може да се игра во верзиите на играта на PlayStation. Неговото патешествие продолжи во 2018 година со објавувањето на God of War на PS4, што беше меко рестартирање кое го промени тонот на серијалот, но ја продолжи приказната. Актерот на Kratos, исто така се смени и дојде Christopher Judge, кој беше прогласен за давање на една од најдобрите изведби во видео игри!

Претходно оваа година беше потврдено дека Amazon развива играна ТВ сериј за God of War. Не е јасно кои игри ќе ги адаптира или кои ликови ќе бидат во серијата, но многумина почнаа да го кастираат Kratos. Моментално оваа франшиза има толкава фан база што луѓе полудуваат за кој да биде Kratos!

Актерот кој што е многу актуелен со Филмскиот универзум на Marvel, Dave Bautista, го фрли своето име во пехарот на Kratos, а многу други имиња беа предложени од обожавателите. Но сепак Dave Bautista е многу пропаднат актер што моментално пробува секаде да се протне бидејќи никој не го сака толку многу. Пробува да се протне и во адаптацијата на Gears of War, да се прават Marvel филмови само со него, и многу други работи. Dave Bautista е актерот кој што би направил се за да добие улога која ќе му донесе многу пари, но сепак луѓето не го сакаат.

Сепак, актерот на Kratos, Christopher Judge, мисли дека тој е човекот за таа работа. Еден обожавател на Twitter потенцираше дека никој од актерите што се барани од страна на фанови не биле доволно добри да ја земат секирата или мечовите и да влезат во улога на Kratos. Вистинската улога, односно актерот кој треба да ја добие улогата МОРА да биде Christopher Judge!

Може сите да се сложиме дека Christopher Judge е човекот кој треба да го игра Kratos! Гласот му е прекрасен, иако можеби за млад Kratos може да го промени. Тој има тело за тоа, го има гласот за тоа, се чини дека Christopher Judge е одлично погоден за Kratos. Сепак, со оглед на природата на овие емисии, не би било изненадувачки ако Amazon се обиде да најде по „препознатливо“ име на кое ќе може да се потпира на маркетингот….. А кога зборуваме за препознатливо лице со добра мускулатура и без коса сите знаеме на кој актер прво ни идат мислите… Да не звучиме рацистички но The Rock е белец, Judge можеби ќе биде доста негативно прифатен од страна на фановите.

Ние ниту малку не сакаме Dwayne ‘The Rock’ Johnson да ја игра улогата на Kratos од причина што сметаме дека The Rock треба да си остане на тоа што е добар и што си го прави, Комедии во Hollywood. Иако го видовме малку да премине од комедија во сериозна улога на Анти-Херој во новиот Black Adam филм, сепак има доста други актери кои што можат да го одглумат Kratos. Прекрасен пример е еден од членовите на нашиот тим – Гораст Цветковски! Подоле може да го погледнете во улога на Kratos!