Поп-култура Филм

Доаѓа филмска адаптација на Streets of Rage од креаторот на John Wick

Во моментов се развива адаптација на серијалот на видео игри од SEGA – Streets of Rage. Според извори за Deadline, проектот се подготвува од продуцентот на Sonic the Hedgehog, DJ2 Entertainment, како и од Escape Entertainment. DJ2 моментално работи и на адаптација на видео играта It Takes Two. Сценариото за спецификациите за Streets of Rage

Прочитај повеќе
Поп-култура Филм

Првиот тизер-трејлер за Thor: Love And Thunder

Marvel Studios го објавија официјалниот тизер трејлер за Thor: Love and Thunder Овој трејлер доаѓа само неколку месеци пред ова продолжение, кое е во режија на режисерот на Thor: Ragnarok, Таика Ваитити. Со објавувањето на овој трејлер, Thor: Love and Thunder сега го држи рекордот за најкратко време помеѓу првиот трејлер на филм од Marvel

Прочитај повеќе
Поп-култура Филм

Човек од Флорида го гледал Spider-Man: No Way Home 292 пати – Нов светски рекорд

Еден човек од Флорида си го врати својот светскиот рекорд откако го гледаше „Spider-Man: No Way Home“ 292 пати. Рамиро Аланис претходно го собори рекордот за „најмногу посетени кино продукции на истиот филм“ во 2019 година, откако го гледаше „Avengers: Endgame“ 191 пати. Но, во 2021 година, Арно Клајн го победи гледајќи го „Kaamelott: First

Прочитај повеќе
Поп-култура Филм

Takashi Doscher ќе биде режисер на филм адаптацијата на Ghost of Tsushima

Претстојниот филм Ghost of Tsushima ќе има сценарио напишано од Takashi Doscher и ќе биде во улога на режисер, пишува Deadline. Филмот „Ghost of Tushima“ е во многу ран развој, а Сталски во декември изјави дека има намера да одвои време со филмот за да „го направи тоа правилно“. Се вели дека филмската екипа тесно

Прочитај повеќе
Поп-култура Филм

The Batman следната недела доаѓа на HBO Max

По успешното прикажување во кината, Бетмен ќе биде пуштен во стриминг на HBO Max почнувајќи од 18 април, објави Warner Bros. Филмот Caped Crusader ќе се емитува и на HBO во сабота, 23 април, со почеток во 02:00 (наше време). Бетмен беше објавен на 4 март во САД и заработи повеќе од 735 милиони долари

Прочитај повеќе
Поп-култура Филм

Малиот актер од The Adam Project – Walker Scobell ќе ја има главнат улога во Percy Jackson на Disney+

Вокер Скобел, кој неодамна избувна како ѕвезда на Проектот Адам заедно со Рајан Рејнолдс, ќе го игра Перси Џексон во очекуваната серија на Дизни + заснована на серијата фантастични романи за деца од Рик Риордан. Според официјалниот опис на ликот, објавен од Variety, кој дебитираше за кастингот, Перси е „паметно и сочувствително дете со остра

Прочитај повеќе
Поп-култура Серии

HBO Max изработуваат играна серија за Aqualad

Аквалад досега немал многу време на екранот во живо, но ќе добие многу повеќе. HBO Max развива серија во живо заснована на верзијата на ликот на Џексон „Џејк“ Хајд – чија верзија може да се види и во анимираната серија Young Justice – пишува Variety. Претставата ќе биде едночасовна драмедија во живо, базирана на графичкиот

Прочитај повеќе
Поп-култура Стрип

Watch Dogs добива манга

Watch Dogs стана една од најпродаваните франшизи на Ubitsoft до денес, а сега, се чини дека серијата видео игри е подготвена да се разграни. На крајот на краиштата, се појави нов извештај во кој се вели дека Watch Dogs Tokyo е на хоризонтот. Но, овој пат, приказната ќе се одвива во манга, а не во

Прочитај повеќе
Поп-култура Филм

Will Smith е баниран од Оскарите во рок од 10 години

Речиси две недели откако актерот Вил Смит му удри шлаканица на комичарот Крис Рок на Оскарите поради шега на сметка на неговата сопруга Џејда Пинкет Смит, Академијата за филмски уметности и науки во петокот објави дека му забранува на Смит да присуствува на какви било настани на Академијата, вклучително и Оскарите. 10 години. Пресудата прв

Прочитај повеќе
Поп-култура Филм

Netflix го прават првиот NC-17 филм кој што е оригинална Netflix продукција

Нетфликс претходно беше домаќин на филмови со оцена NC-17, но компанијата никогаш не продуцираше оригинален филм со таа оцена – до сега. Новиот филм за Ана де Армас, Русокоса, е првиот оригинален филм на Нетфликс кој добил оцена NC-17. Blonde е биографски филм за Мерилин Монро, базиран на истоимениот роман на авторката Џојс Керол Оутс.

Прочитај повеќе