Days Gone добива Филмска Адаптација

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Days Gone добива филмска адаптација, на големо изненадување на гејмерите насекаде. Days Gone беше ексклузива за PlayStation 4 од 2019 година, која подоцна дојде и на PC. Доби мешани критики од критичарите, но продаде над 9 милиони копии што обезбеди голем број гејмери ​​да го играат. За жал, многу од тие луѓе беа прилично вознемирени кога беше објавено дека Sony го укина продолжението на Days Gone, што доведе до развивачот Bend Studios да работи на уште една нова IP адреса. „Days Gone“ следеше осамен моторџија на северозападниот дел на Тихиот Океан откако зомби апокалипса го распарчи светот и го одвои од неговата единствена вистинска љубов. И покрај различните критики, приказната беше еден од поценетите елементи.

Со тоа, Deadline известува дека Sony Pictures веќе составил тим за да го оживее Days Gone за големиот екран. Извештајот го споредува филмот со „вестерн“, а сценариото ќе биде „љубовна балада со филмови за мотоцикли“. Актерот од „Outlanders“ и „Bloodshot“, Sam Heughan, наводно го обиколува филмот, најверојатно за улогата на главниот лик Deacon St. John, а писателот на “X-Men: First Class“, Sheldon Turner го пишува сценариото. Не е јасно кој ќе го режира овој филм, но ако веќе се наредени актер и писател, веројатно режисерот не заостанува премногу. Ова означува уште една адаптација на PlayStation откако Uncharted беше голем хит на бокс офисот претходно оваа година и продолжува да предизвикува бранови на Нетфликс.

Засега, ниту еден прозорец за издавање не е закачен за филмот, но Sony ја подготвува својата постава на адаптации. Во 2023 година, ќе добиеме ТВ-серија на HBO што го адаптира „The Last of Us“, како и игран филм за Gran Turismo. Покрај тоа, има и филм за Ghost of Tsushima, серија на Нетфликс за игрите на Horizon и ТВ серија God of War на Амазон. Непотребно е да се каже дека Sony е прилично сериозен да ги приспособи своите игри во акција во живо.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Втората сезона на Overwatch 2 ќе започне следната недела на 6ти декември! Ажурирањето на сезоната носи нов херој во играта заедно со нова мапа, Battle Pass, празнична козметика и многу повеќе…

Оваа вест доаѓа преку новиот трејлер за 2та сезона на Overwatch 2, објавен денеска, кој можете да го погледнете подолу, заедно со нов блог пост од Blizzard. Во трејлерот, го гледаме новиот херој кој се приклучува на списокот на херои – Ramattra како и новата експорт Shambali мапа која влегува во редовната ротација на играта заедно со досегашните. Исто така го гледаме новиот Mythic скин на Junker Queen достапен во новиот Battle Pass како и поглед на некои од празничните скинови од претстојните празнични настани.

With a new season comes a new map pool. Along with our newest map, Shambali Monastery, players can anticipate the return of a fan-favorite, Rialto, and the most epic place on earth, Blizzard World. We’ll be visiting Oasis and Nepal at different times of the day and rotating out Hollywood and Watchpoint: Gibraltar. As a reminder, all off-rotation maps will continue to be available in custom games.” 

Blizzard

Blizzard вели дека темата на 2-та сезона е грчката митологија, што објаснува зошто митските скинови од Battle Pass е Zeus Junker Queen. Овој скин ќе вклучува нови прилагодувања, модели на оружја, гласовни линии и специјални ефекти. Легендарниот скин на Poseidon Ramattra и Легендарниот скин од Hades Pharah може да се заработи и со квестови.

“These heroes and several others will be imbued with awesome god-like powers in our new Battle for Olympus game mode. This new limited-time event will start on January 5 and last until January 19.”

Blizzard

Blizzard исто така враќа два празнични настани: Winter Wonderland and Lunar New Year. Секој настан оваа сезона, вклучувајќи ја и битката за Олимп, ќе има скин како награда што можете да се заработи со играње и исполнување предизвици. Можете исто така да заработите помали работи од сезона 2 со гледање стримери на Overwatch 2 на Twitch.

Сезона 2, исто така, носи неколку промени во рамнотежата на Overwatch 2. Blizzard вели дека се фокусира на масакрирањето на Sojourn’s Rail Gun на растојание за сезона 2, во обид да ги поттикне играчите да ја „искористат големата мобилност на Sojourn за да го затворат растојанието за повеќе да има уништувања”. Doomfist добива „значајни промени кои подобро ја поддржуваат неговата улога како Tank на тимот, додека сè уште го одржува јадрото на стилот на игра на неговиот идентитет на херој“. Севкупно, Blizzard вели дека може да очекувате прилагодувања за Ana, Bastion, Junker Queen, Kiriko, Mercy и Symmetra кога ажурирањето на сезона 2 ќе биде објавено на 6 декември.