Многу новости за филмската адаптација на Grand Turismo

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Претстојниот филм на Sony – Gran Turismo очигледно ќе се појави во кината порано отколку што можевме да очекуваме – неговото прикажување е закажано на 11 август 2023 година, според новиот извештај од Deadline. Neill Blomkamp треба да го режира филмот, кој се претпоставува дека е заснован на вистинска приказна.

Еве ја официјалната најава (исто така кратко резиме) на филмот, по Краен рок:

“Based on a true story, the film is the ultimate wish fulfillment tale of a teenage Gran Turismo player whose gaming skills won a series of Nissan competitions to become an actual professional race car driver.”

Тоа значи дека филмот најверојатно се повлекува од приказната за некој од Академијата GT, која им дозволува на професионалците од Gran Turismo да се натпреваруваат за да се приклучат на вистинскиот тркачки тим спонзориран од Nissan од 2008 година до неговата последна верзија во 2016 година. Извештајот за рокот не вклучува детали за кастингот.

Филмот е само една од многуте адаптации на игрите на PlayStation кои се подготвуваат за големиот и малиот екран. Inklings of the Gran Turismo филмот првпат се појави минатиот месец заедно со веста дека се развива серија на Horizon Zero Dawn на Нетфликс. Will Arnett ќе го игра Sweet Tooth во шоуто Twisted Metal, упатено во Peacock. Снимањето на шоуто The Last of Us на HBO заврши минатата недела, иако тоа шоу нема да биде објавено оваа година. Sony најави филм за Ghost of Tsushima минатата година и наводно работи на ТВ-шоу на God of War со Amazon. Тоа може да изгледа како многу адаптации на видео игри, но некои неодамнешни филмови базирани на франшизи за игри беа големи хитови, што може да укаже дека стратегијата на Sony ќе се исплати. Sonic the Hedgehog 2 на Sega и Paramount го надмина оригиналот на бокс офисот, додека Sony го освои златото со неговиот Uncharted филм објавен оваа година и покрај различните критики.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.