Режисерот на Hunger Games ќе биде одговорен за Netflix адаптацијата на BioShock

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Филмската адаптација на BioShock од Netflix, наводно, добила режисер и писател, и двајцата работеле на различни големи буџетски франшизи, како што се Hunger Games и LOGAN на Marvel. Филмот на BioShock е еден од најдобрите холивудски бели китови за игри со оглед на месната природа на неговата приказна, богатиот амбиент на Rapture и многу повеќе. Филмската адаптација за малку ќе се случеше во раните 2010-ти и некои од најголемите актери таму, како Andrew Garfield и Ryan Gossling, наводно, се бореле за улоги. Филмот ќе го адаптираше режисерот на Pirates of the Caribbean – Gore Verbinski, но беше укинат поради буџетски грижи и планираната оцена R.

Со тоа, на почетокот на оваа година, Нетфликс потврди дека ќе преземе свој удар во филм на BioShock. Сега, стриминг платформата потврди дека директорот на франшизата на Hunger Games, Francis Lawrence, ќе биде режисер со сценарио од писателот на Logan и Blade Runner 2049 – Michael Green. И двајцата добија огромни пофалби за нивните дела во адаптацијата и создавањето продолженија на масовно саканите приказни со многу успех. Според Deadline, Лоренс моментално работи на The Hunger Games: The Ballad of Songbirds and Snakes која треба да излезе во 2023 година. Се очекува дека Лоренс ќе ги заврши обврските кон тој филм додека Грин ќе подготви сценарио за Лоренс да може директно да се пресели во филмот BioShock кога неговиот распоред ќе се ослободи. Ова веројатно значи дека филмот нема да излезе до 2024 или 2025 година, иако ништо не е потврдено.

Филмот BioShock доаѓа како една од многуте клучни адаптации на видео игри за Netflix. Компанијата штотуку ја објави првата сезона од својата серија Resident Evil и моментално работи на адаптација на франшизата Horizon на PlayStation и како ТВ серија. Стримерот секако има големи амбиции, особено со оглед на очекувањата за BioShock. Дали филмот ќе биде добар останува да се види, но Нетфликс става моќен тим зад него.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Втората сезона на Overwatch 2 ќе започне следната недела на 6ти декември! Ажурирањето на сезоната носи нов херој во играта заедно со нова мапа, Battle Pass, празнична козметика и многу повеќе…

Оваа вест доаѓа преку новиот трејлер за 2та сезона на Overwatch 2, објавен денеска, кој можете да го погледнете подолу, заедно со нов блог пост од Blizzard. Во трејлерот, го гледаме новиот херој кој се приклучува на списокот на херои – Ramattra како и новата експорт Shambali мапа која влегува во редовната ротација на играта заедно со досегашните. Исто така го гледаме новиот Mythic скин на Junker Queen достапен во новиот Battle Pass како и поглед на некои од празничните скинови од претстојните празнични настани.

With a new season comes a new map pool. Along with our newest map, Shambali Monastery, players can anticipate the return of a fan-favorite, Rialto, and the most epic place on earth, Blizzard World. We’ll be visiting Oasis and Nepal at different times of the day and rotating out Hollywood and Watchpoint: Gibraltar. As a reminder, all off-rotation maps will continue to be available in custom games.” 

Blizzard

Blizzard вели дека темата на 2-та сезона е грчката митологија, што објаснува зошто митските скинови од Battle Pass е Zeus Junker Queen. Овој скин ќе вклучува нови прилагодувања, модели на оружја, гласовни линии и специјални ефекти. Легендарниот скин на Poseidon Ramattra и Легендарниот скин од Hades Pharah може да се заработи и со квестови.

“These heroes and several others will be imbued with awesome god-like powers in our new Battle for Olympus game mode. This new limited-time event will start on January 5 and last until January 19.”

Blizzard

Blizzard исто така враќа два празнични настани: Winter Wonderland and Lunar New Year. Секој настан оваа сезона, вклучувајќи ја и битката за Олимп, ќе има скин како награда што можете да се заработи со играње и исполнување предизвици. Можете исто така да заработите помали работи од сезона 2 со гледање стримери на Overwatch 2 на Twitch.

Сезона 2, исто така, носи неколку промени во рамнотежата на Overwatch 2. Blizzard вели дека се фокусира на масакрирањето на Sojourn’s Rail Gun на растојание за сезона 2, во обид да ги поттикне играчите да ја „искористат големата мобилност на Sojourn за да го затворат растојанието за повеќе да има уништувања”. Doomfist добива „значајни промени кои подобро ја поддржуваат неговата улога како Tank на тимот, додека сè уште го одржува јадрото на стилот на игра на неговиот идентитет на херој“. Севкупно, Blizzard вели дека може да очекувате прилагодувања за Ana, Bastion, Junker Queen, Kiriko, Mercy и Symmetra кога ажурирањето на сезона 2 ќе биде објавено на 6 декември.