Новости

CD Project Red го најавија продолжението на The Witcher серијалот

CD PROJEKT RED денес откри дека следниот дел од серијата видео игри The Witcher моментално е во развој со Unreal Engine 5, со што започнува нова сага за франшизата и ново технолошки партнерство со Epic Games. Денешното соопштение ја означува првата официјална потврда за нова игра во серијата The Witcher по објавувањето на претходниот сингл […]

Прочитај повеќе
Xbox

Godfall: Ultimate Edition и Exalted Update доаѓа на 7 април за XBOX и Steam

Насловот кој беше наменет за лансирање на PlayStation 5, Godfall се враќа во форма на Ultimate Edition, што го носи на Xbox и Steam за прв пат. Godfall: Ultimate Edition пристигнува на 7 април, комбинирајќи го акциониот RPG за повеќе играчи со експанзијата Fire & Darkness, Primal, Lightbringer, претстојните Exalted ажурирања и Ascended издание плус […]

Прочитај повеќе
Новости

Ryu, Chun-Li и Akuma од Street Fighter доаѓаат во Brawlhalla

Најпопуларните ликови на Street Fighter се вкрстуваат со борбената игра на Ubisoft за бесплатна игра Brawlhalla. Ryu, Chun-Li и Akuma од серијата Capcom пристигнаа во Brawlhalla како дел од најновиот настан „епски кросовери“ на играта. Покрај познатите борци, Brawlhalla воведе нов режим наречен Street Brawl, кој става вртење на Street Fighter во играта со здравствени […]

Прочитај повеќе
Новости

Diablo 2 Resurrected Remastered Cinematics се тука и тие се неверојатни

Early access BETA за Diablo 2: Resurrected започнува кон крајот на оваа недела и ја вклучува сосема новата кинематика на играта. Но, не треба да чекате за да ги гледате, бидејќи развивачот Blizzard пред време го објави кинематиката Act I an Act 2 – и тие изгледаат неверојатно. Тие покажуваат огромно подобрување во однос на […]

Прочитај повеќе
Поп-култура

Трејлерот за лансирање на Halo ТВ серијата

Логиката налага дека ова ќе биде последен за пред премиерата, која е за само два дена. Некои рецензии (за првите две епизоди) протекоа, некои ја сакаат серијата, некои не. Во трејлерот наречен „Hope“, д-р Халси ги објаснува мотивациите на поединечните ликови со меланхолична музика за која мора да признаеме дека го има „тоа“ Halo расположение.

Прочитај повеќе
Новости

Fortnite собрале $36 милиони за помош во Украина за помалку од 48 часа

Epic Games и Microsoft успеаја да соберат неверојатни 36 милиони долари за помалку од 48 часа, кои ќе бидат наменети за хуманитарна помош во Украина. Во текот на викендот, двете компании ветија дека приходите од какви било купувања со вистински пари направени во Fortnite помеѓу 20 март и 3 април ќе бидат наменети за избор […]

Прочитај повеќе
Новости

Играчите на Far Cry 6 се изненадени со Stranger Things мисија/кросовер

Far Cry 6 на Amazon Luna, Google Stadia, PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series S и Xbox Series X добива нова содржина оваа недела, благодарение на хит ТВ-шоуто на Netflix, Stranger Things. И за разлика од некои други содржини на играта по лансирањето, оваа содржина е бесплатна. Додека DLC на Vaas, Pagan Min и […]

Прочитај повеќе
Nintendo

Wreckfest доаѓа на Nintendo Switch во јуни 2022

Издавачот THQ Nordic и развивачот Bugbear Entertainment објавија дека Wreckfest доаѓа на Switch во јуни 2022 година. Wreckfest доаѓа на Switch (преку eShop) на 21-ви јуни, со цена поставена на 39,99 долари – најновото во опсесијата на THQ Nordic да пренесува сè на Switch, некако. Еве нов трејлер: Прекршете ги правилата и преземете ги трките […]

Прочитај повеќе
Xbox

Бушави XBOX контролери се објавени за премиерата на филмот Sonic The Hedgehog 2

Можеби најнеобичните контролери на Xbox досега се откриени, бидејќи Мајкрософт создаде специјални нови нејасни подлоги за игра инспирирани од влакната од еж на Sonic за да го промовира филмот Sonic the Hedgehog 2. Прилагодените контролери на Xbox не се нудат на продажба комерцијално, но обожавателите можат да влезат во наградна игра за да ги добијат. […]

Прочитај повеќе
Новости

We Were Here Forever е закажана да излезе во мај 2022

Програмерите Total Mayhem Games објавија дека датумот на објавување We Were Here Forever е поставен за мај 2022 година. Датумот на објавување We Were Here Forever е поставен за 10-ти мај на PC (преку Steam и Epic Games Store), со верзии на конзоли на Xbox One, Xbox Series X|S, PlayStation 4 и PlayStation 5 „наскоро […]

Прочитај повеќе