Во изработка е “Alan Wake” ТВ Серија од AMC која ќе биде адаптација од игрите

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Познатите AMC решија да влезат во рингот и да фатат да прават некоја адаптација од видео игри. Ќе започнат со тоа што ќе прават адаптација на акционо-авантуристичката игра Alan Wake. Серијата моментално е во рана прирепма и за брзо ќе треба да започне нејзиното снимање.

Sam Lake, креативниот директор на Remedy Entertainment, развивачот на Alan Wake, ја откри веста за време на прославата на 12-годишнината од играта која што се случи пред неколку дена. Колку е лудо што од издавањето на првиот дел од играта се поминати 12 години! Покрај неговото споделување за новите наслови и претстојниот римастер на играта , Lake сподели дека „AMC, прекрасен дом за апсолутно брилијантни ТВ емисии ги откупи правата за Alan Wake“.

“We have been collaborating on making a TV show happen. Nothing more to share at the moment, but we will certainly let you know when there is something to announce.”

Разговорот за серијата на Алан Вејк првпат започна во 2018 година, при што Legion‘s Peter Calloway првично требаше да служи како креатор/режисер на серијата, а Lake како извршен продуцент, како што имаа изјавено Variety.

Alan Wake првпат беше издадена на Xbox 360 и PC во 2010 година. Објавена од Microsoft Studios, играта го следи трилер романсиерот (новелистот) Alan Wake кој се обидува да ја открие вистината зад мистериозното исчезнување на неговата сопруга во измислениот град Bright Falls, Washington. Додека истражува, Alan открива дека оживуваат клучните настани од неговото последно дело.

Франшизата потоа се прошири во 2012 година со спин-офот Alan Wake’s American Nightmare. Но најдоброто нешто од се е што минатата година на The Game Awards за првпат се прикажа долгоочекуваната Alan Wake 2! Играта треба да излезе следната година и добивме нови коцнепт-артови од играта.

Серијата Alan Wake на AMC е најновиот пример во зголемениот интерес на ТВ-сферата за просторот за игри. The Last Of Us се подготвува во HBO, Peacock ќе го преземе Twisted Metal, Prime Video ќе ги адаптира God of War, Fallout и Mass Effect.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.