Новата Tactical Crusader стратегиска игра – The Valiant

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Издавачот THQ Nordic и развивачот KITE Games ја објавија The Valiant, нова тактичка стратешка игра поставена во крстоносните војни.

The Valiant е во развој за PC (преку Steam), Xbox One, Xbox Series X|S, PlayStation 4 и PlayStation 5. Датумот на објавување засега не е потврден.

Прекрасниот трејлер за играта:

Гејмплеј трејлер од играта:

Преглед на играта:

The Valiant

We are the brave, the Valiant, and the strength of our brotherhood will see us to victory in our quest.

Follow the story of Theoderich von Akenburg, a former crusader knight who, after becoming disillusioned with the cruelty of war, is called back into action by events set into motion 15 years ago when he and his former brother-in-arms, Ulrich von Grevel, stumble upon a fractured piece of an ancient artifact – the Rod of Aaron. A young monk named Malcom appears at Theoderich’s doorstep, bringing him news that the Rod contains power never meant for mortals, and Ulrich has become obsessed with finding the remaining pieces and unifying the rod, an event that could bring untold evil and suffering to the world.

Theoderich takes on the quest of locating the remaining relics to keep them from Ulrich and begins a journey that will lead him across Europe and the Middle East. Throughout his journey, he’ll meet many other warriors that decide to rally to the cause, from the old, seasoned Reinhard von Kempten of the Teutonic Order to the ambitious young mercenary Grimhild Eidottr and her Raven Company, each joining for different reasons, but slowly forming bonds that will keep through the trials and tribulations to come.

Features

  • Squad-based RTS with a range of units, from tanky Swordsman to quick cavalry
  • Select hero-squads and auxiliary squads across 15 exciting, hand-crafted Single Player missions, each with custom cinematics, narrated journals, difficulty levels, and more
  • 5+ Hero Squads each with 3 different skill trees providing players with unique passive and active skills to choose from while leveling up their heroes
  • Large array of weapons and armors to loot and equip throughout the campaign, each with their own stats and special skill options
  • Combine hero skills and weapons/equipment for a huge selection of hero builds
  • Play cooperative with friends in the 3-player “Last Man Standing” mode, where you face hordes of enemies and earn experience to level up your knights and unlock new skills and cosmetics
  • Play competitively in multiple pvp game modes that support 1v1 and 2v2, with cosmetic meta-progression and special rewards for ranked play

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.