Fall Guys станува Free-To-Play и пристигнува на XBOX и Switch

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Fall Guys официјално ќе се игра бесплатно od наредниот месец заедно со новите изданија кои доаѓаат за Xbox One, Xbox Series X, Nintendo Switch. Девелоперите Mediatonic пред само неколку дена вети дека ќе има големи вести поврзани со Fall Guys за да ги сподели за да започне оваа недела. И додека се чинеше веројатно дека конечно ќе дојде датумот за лансирање на нови платформи, оваа промена на модел за бесплатна игра е можеби најшокантната вест.

Од следниот месец од 21-ви јуни, Fall Guys ќе стане бесплатен за преземање за сите играчите на сите платформи. Покрај тоа, истиот датум ќе го означи и пристигнувањето на насловот на платформите Xbox, Switch и Epic Games Store. Mediatonic на почетокот на 2021 година потврди дека планира да ги донесе Fall Guys на нови конзоли во 2022 година, но вестите на овој фронт се тивки подолго време. Конечно, сепак, сопствениците на Xbox и Switch имаат тежок датум за заокружување на календарот кога станува збор за сега да можат да играат Fall Guys.

Најверојатно најдобриот дел од оваа најава е дека Fall Guys ќе поддржува и Cross-Play и Cross-Progression на сите платформи. Ова значи дека не само што ќе можете да си играте со вашите пријатели кои можеби имаат Fall Guys на друга платформа, туку ќе можете и да го пренесете вашиот сопствен напредок помеѓу платформите. Значи, ако првенствено играте Fall Guys на Xbox, но потоа одлучите дека сакате да ја преземете играта во движење со вашиот Nintendo Switch, ќе можете да го задржите пристапот до сите ваши круни, скинови и други ставки.

Конечно, Mediatonic исто така потврди дека играчите кои веќе ги купиле Fall Guys пред оваа смена за бесплатно играње ќе можат да заработат „Legacy Pack“ во наредниот месец. Овој пакет ќе содржи не само нови скинови, туку и сезона за во иднина. Така накратко, речиси сите треба да бидат задоволни од денешната нова објава.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.