Scarface 2 – Згаснатото продолжение на Scarface: The World is Yours

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

На YouTube се појавија концепт артови за откажаната игра Scarface 2

Објавени на YouTube каналот Mafia Game Videos, скриншоти кои беа објавени од поранешни вработени во Radical Entertainment, ги покажува градивите Las Vegas како и местата кај пустината Nevada.

Интересно е што скриншотите со години се на страниците на Art Station на различни уметници, но дури сега излегоа на виделина благодарение на ова видео. Објавени се и скриншоти во играта од она што се чини дека се околини во играта кои го покажуваат фоајето на казино и гаражата за паркирање.

Scarface: The World Is Yours беше акциона-авантуристичка игра креирана од Radical Entertainment и објавена во 2006 година за PlayStation 2, Xbox, Wii и PC. Беше планирана верзија на играта за Xbox 360, но никогаш не беше објавена. Во играта, која служеше како продолжение на филмот, Тони Монтана бара одмазда на неговиот деловен партнер, кој стана непријател Alejandro Sosa.

Додека неколку членови на оригиналната екипа се вратија да ги изразат своите улоги, Ал Пачино не го стори тоа. Тој, сепак, дозволи неговото лице да се користи во играта и очигледно рачно го избра актерот кој му даде глас на Тони во играта. Првата игра доби позитивни критики, а верзијата за PlayStation 2 заработи 75 на агрегаторот на критики Metacritic.

Девелоперите Radical Entertainment беша познати по голем број лиценцирани игри за време на ерата на PlayStation 2. Во 2005 година, беа купени од Vivendi Universal Entertainment, која подоцна ќе се спои со Activision во 2008 година.

Последната игра на Radical како водечко студио беше Prototype 2 од 2012 година. Ќе послужи како студио за поддршка на Bungie за време на развојот на првиот Destiny.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.