PlayStation Plus Игри за месец Мај: GRID Legends, Chivalry 2 & Descenders

PlayStation ја потврди следната серија бесплатни игри за претплатниците на PlayStation Plus. Членовите на PS Plus во сите три нивоа ќе можат да ја преземат оваа тројка на игри во мај 2023 година: Grid Legends, Chivalry 2 и Descenders. Сите три игри ќе бидат бесплатни за претплатниците на PS Plus почнувајќи од 2 мај. Прво одиме сите на скара после гејмаме!

Фановите на трките и возењето дефинитивно ќе сакаат да ја изиграат Grid Legends. Објавена минатата година, најновата Grid игра на Codemasters (петта во франшизата) е веројатно најдобрата досега. Grid Legends има режим на Cinematic Story Mode, Multiplayer со повеќе видови за до 22 играчи и пакет кој што ви дава опција да си правите и ставате песни. Добро е да се провери без разлика дали сте тврдоглав љубител на трки или обичен играч, бидејќи играта е хибридна тркачина со аркадни симулации. И двете верзии на PS5 и PS4 на Grid Legends ќе бидат достапни.

За љубителите на екстремни спортови, Descenders вреди да се игра во мај. Игра со велосипеди која што има многу едноставна причина зошто да ве повлече да ја играте – Возите Велосипед Брзо! Многу брзо! Оваа игра со планински велосипеди има процедурално генерирани патеки за да ги одржува работите свежи, а самиот велосипед исто така има специјални пермутации и надоградувања. Descenders е забавна тркачина (исто како Grid Legends) без разлика дали играте соло или со пријателите онлајн. Таа е исто така една од оние спортски игри во кои е прилично лесно може да се влезе, но мора да одвоите време за навистина да го совладате неговиот уникатен стил.

Во меѓувреме, Chivalry 2 е сосема поинаков вид на игра со повеќе играчи. Играте како средновековен воин низ огромни арени (бојни полиња) со 64 играчи. Игра во прво лице, Chivalry 2 е брза и крвава игра која содржи повеќе од 30 различни оружја, разновиден систем на класи и подкласи. Да, можете да ги газите вашите противници на коњ! Е тоа е лудилото!

МАРКЕТИНГ

About The Author

Според новиот извештај на Dealabs, доверливиот протекувач billbil-kun тврди дека God of War Ragnarök наскоро ќе добие најава за PC.

Извештајот проценува дека верзијата за компјутер ќе биде „објавена некаде во мај 2024 година“, лабаво преведена. Се додава дека најавата би можела да пристигне за време на новата изложба на PlayStation, која, исто така, веројатно доаѓа овој месец.

Dealabs, исто така, споменува дека не може да го потврди датумот на објавување за PC верзијата на God of War Ragnarök, иако го истакнува датумот на лансирање на оригиналот во 2022 година.

God of War Ragnarök е еден од најценетите ексклузивни наслови на PlayStation. Сепак, PlayStation ќе ја објави Ghost of Tsushima Director’s Cut за ПЦ следната недела на 16 мај. Значи, постои преседан за слични планови.

И покрај некои измешани чувства за PSN, новата верзија за компјутер на Ghost of Tsushima изненадувачки ќе ги вклучи и трофеите на PlayStation и преклопот. Не е јасно дали овие карактеристики на компјутер ќе се прошират на наслов како God of War Ragnarök.

Billbil-kun успешно објави различни вести од индустријата и други неизбежни најави. Ова ги вклучува тврдењата за Death Stranding 2 од јануари 2024 година. Набргу потоа, Death Stranding 2 доби нов трејлер за приказната.

Значи, многу е веројатно дека доаѓа најавата за God of War Ragnarök. Сепак, ништо не е потврдено, а PlayStation се уште официјално не се закачи или откри ништо.