Stardew Valley со рекордни 20 милиони продадени копии

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

“The more people play it, the more people will share the game with their friends.”

Stardew Valley е излезена веќе шест години, и некако играта само продолжува да се зголемува се повеќе и повеќе. Неодамнешното ажурирање на прес-страницата на Stardew Valley покажува дека играта сега е продадена во повеќе од 20 милиони копии на сите платформи, од кои што 13 милиони само на PC.

“The 20 million copies milestone is really amazing. I can’t believe the game has reached this level.”

Eric Barone, креаторот на играта во одговор за PC Gamer

Еден од најинтересните работи за новиот мајлстон е начинот на која се продава играта, и покрај нејзината старост. Играта продаде повеќе од милион копии само неколку месеци по излегувањето, а потоа ја достигна границата од 10 милиони четири години подоцна, во јануари 2020 година. До септември 2021 година бројот беше над 15 милиони, а сега, само осум месеци подоцна, играта прави рекорд од 20 милиони.

Креаторот на играта, Eric Barone потврди дека играта сега се продава најдобро од било кога!

“The average daily sales of Stardew Valley are higher today than at any point. I’m not exactly sure why that is. My hope is that the game is just continuing to spread via word of mouth, and the more people that are playing it, the more people will share the game with their friends. Regardless, I’m very happy that Stardew Valley is still so popular.”

Но, изгледа дека да се стигне од 15 до 20 милиони продадени примероци не е толку голем скок како што изгледа. На овој голем скок Barone одговори со следново:

“Some of the apparent jump in sales count was actually due to me doing a more accurate count this time around. The old 15 million number was an undercount, because I didn’t have complete information and wanted to err on the side of being too low. With the full move to self-publishing this year, I was able to do a more thorough sales count.”

Eric Barone

Barone на почетокот на 2020 година откри дека работи на две нови игри, а формално ја откри едната од нив, Haunted Chocolatier, во октомври 2021 година. Сепак креаторот продолжи активно да си работи на неговата омилена Stardew Valley, но сепак Haunted Chocolatier му е приоритет да ја направи што побрзо. Таа игра е буквално Stardew, но со микс на Чоколадната Фабрика на Чарли! Можеби и Џони Деп ќе има некој удел како Чарли.

“Ultimately I have to follow my heart or else the quality of the content will suffer,” Barone wrote. “Right now I mostly feel like working on Haunted Chocolatier, so that’s going to be my priority. If I need a break from Haunted Chocolatier, or have some ideas for Stardew Valley that I feel strongly about, then I might shift gears for a while. “I don’t really have strict plans, though. If I am productive every day, and following my own path, then I feel good… and I think that will translate into a better end result for everyone.”

Haunted Chocolatier моментално нема ни навестување за датумот на издавање – како што забележавме кога беше објавено, Барон беше многу поштеден со деталите што доведоа до објавувањето на Stardew Valley, а веројатно може да го очекуваме истото со неговата нова игра. Или пократко кажано немојте да ја чекате играта да излезе за брзо или воопшто да ја видите на некој голем настан.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Актерот од God of War RagnarokChristopher Judge, кој го дава гласот и глумата на Kratos во игрите сега сака да го глуми големиот Kratos и во ТВ играната адаптација која ќе биде правена од Amazon Prime. Kratos е еден од најпознатите иконски ликови во светот на игрите. Датира од времето на PS2 кога Kratos беше клучен лик на PlayStation и беше веднаш препознатлив поради тоа колку беше целосно маестрален, неговите тетоважи и лузни и неговиот дементен глас што врескаше по неговите непријатели. Тој беше толку голема работа што NetherRealm дури и го вклучија и во Mortal Kombat како лик што може да се игра во верзиите на играта на PlayStation. Неговото патешествие продолжи во 2018 година со објавувањето на God of War на PS4, што беше меко рестартирање кое го промени тонот на серијалот, но ја продолжи приказната. Актерот на Kratos, исто така се смени и дојде Christopher Judge, кој беше прогласен за давање на една од најдобрите изведби во видео игри!

Претходно оваа година беше потврдено дека Amazon развива играна ТВ сериј за God of War. Не е јасно кои игри ќе ги адаптира или кои ликови ќе бидат во серијата, но многумина почнаа да го кастираат Kratos. Моментално оваа франшиза има толкава фан база што луѓе полудуваат за кој да биде Kratos!

Актерот кој што е многу актуелен со Филмскиот универзум на Marvel, Dave Bautista, го фрли своето име во пехарот на Kratos, а многу други имиња беа предложени од обожавателите. Но сепак Dave Bautista е многу пропаднат актер што моментално пробува секаде да се протне бидејќи никој не го сака толку многу. Пробува да се протне и во адаптацијата на Gears of War, да се прават Marvel филмови само со него, и многу други работи. Dave Bautista е актерот кој што би направил се за да добие улога која ќе му донесе многу пари, но сепак луѓето не го сакаат.

Сепак, актерот на Kratos, Christopher Judge, мисли дека тој е човекот за таа работа. Еден обожавател на Twitter потенцираше дека никој од актерите што се барани од страна на фанови не биле доволно добри да ја земат секирата или мечовите и да влезат во улога на Kratos. Вистинската улога, односно актерот кој треба да ја добие улогата МОРА да биде Christopher Judge!

Може сите да се сложиме дека Christopher Judge е човекот кој треба да го игра Kratos! Гласот му е прекрасен, иако можеби за млад Kratos може да го промени. Тој има тело за тоа, го има гласот за тоа, се чини дека Christopher Judge е одлично погоден за Kratos. Сепак, со оглед на природата на овие емисии, не би било изненадувачки ако Amazon се обиде да најде по „препознатливо“ име на кое ќе може да се потпира на маркетингот….. А кога зборуваме за препознатливо лице со добра мускулатура и без коса сите знаеме на кој актер прво ни идат мислите… Да не звучиме рацистички но The Rock е белец, Judge можеби ќе биде доста негативно прифатен од страна на фановите.

Ние ниту малку не сакаме Dwayne ‘The Rock’ Johnson да ја игра улогата на Kratos од причина што сметаме дека The Rock треба да си остане на тоа што е добар и што си го прави, Комедии во Hollywood. Иако го видовме малку да премине од комедија во сериозна улога на Анти-Херој во новиот Black Adam филм, сепак има доста други актери кои што можат да го одглумат Kratos. Прекрасен пример е еден од членовите на нашиот тим – Гораст Цветковски! Подоле може да го погледнете во улога на Kratos!