Nintendo Switch го помина PlayStation 4 во продажба во САД

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Официјално е: Nintendo Switch сега е четвртата најпродавана конзола на сите времиња во САД! Според податоците од NPD Group, сите продажби на Nintendo Switch ги надминаа оние на PlayStation 4 во месец април.

Конзолата од минатата генерација на Sony веројатно нема да си ја врати позицијата и да продаде повеќе конзоли за да ги стигнат, бидејќи Nintendo неодамна кажаа дека конзолата е во „средината“ на својот животен циклус. Switch, исто така, има корист од силната постава на игри кои што следат – вклучувајќи ги Xenoblade Chronicles 3 во јули и Splatoon 3 во септември – и три различни модели кои се грижат за широк спектар на потрошувачите. Обична, Lite и Oled.

Глобалната продажба на Switch за Lifetime сега достигна 107,65 милиони единици заклучно до 31 март, а Nintendo очекува да продаде 21 милион Switch конзоли во текот на оваа година. Глобалниот недостиг на уреди – за кој Нинтендо верува дека нема да заврши наскоро – ја натера компанијата да ги ревидира своите проценки за продажба, но конзолата сè уште е на дофат да стане трета најпродавана конзола на сите времиња ширум светот!

Ако Switch продолжи со својата динамика, ќе го надмине глобалниот рекорд на продажба на PlayStation 4 и Game Boy во текот на оваа година. Во моментов, најпродаваната конзола на сите времиња е PS2, која има над 155 милиони доживотни продажби низ целиот свет.

Во поврзаните вести од индустријата, Elden Ring сега е најпродаваната премиум игра во САД за последниот 12-месечен период кој заврши во април 2022 година, соборувајќи го Call of Duty: Vanguard од таа позиција. За многу години нека е Древен Прстену!

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Втората сезона на Overwatch 2 ќе започне следната недела на 6ти декември! Ажурирањето на сезоната носи нов херој во играта заедно со нова мапа, Battle Pass, празнична козметика и многу повеќе…

Оваа вест доаѓа преку новиот трејлер за 2та сезона на Overwatch 2, објавен денеска, кој можете да го погледнете подолу, заедно со нов блог пост од Blizzard. Во трејлерот, го гледаме новиот херој кој се приклучува на списокот на херои – Ramattra како и новата експорт Shambali мапа која влегува во редовната ротација на играта заедно со досегашните. Исто така го гледаме новиот Mythic скин на Junker Queen достапен во новиот Battle Pass како и поглед на некои од празничните скинови од претстојните празнични настани.

With a new season comes a new map pool. Along with our newest map, Shambali Monastery, players can anticipate the return of a fan-favorite, Rialto, and the most epic place on earth, Blizzard World. We’ll be visiting Oasis and Nepal at different times of the day and rotating out Hollywood and Watchpoint: Gibraltar. As a reminder, all off-rotation maps will continue to be available in custom games.” 

Blizzard

Blizzard вели дека темата на 2-та сезона е грчката митологија, што објаснува зошто митските скинови од Battle Pass е Zeus Junker Queen. Овој скин ќе вклучува нови прилагодувања, модели на оружја, гласовни линии и специјални ефекти. Легендарниот скин на Poseidon Ramattra и Легендарниот скин од Hades Pharah може да се заработи и со квестови.

“These heroes and several others will be imbued with awesome god-like powers in our new Battle for Olympus game mode. This new limited-time event will start on January 5 and last until January 19.”

Blizzard

Blizzard исто така враќа два празнични настани: Winter Wonderland and Lunar New Year. Секој настан оваа сезона, вклучувајќи ја и битката за Олимп, ќе има скин како награда што можете да се заработи со играње и исполнување предизвици. Можете исто така да заработите помали работи од сезона 2 со гледање стримери на Overwatch 2 на Twitch.

Сезона 2, исто така, носи неколку промени во рамнотежата на Overwatch 2. Blizzard вели дека се фокусира на масакрирањето на Sojourn’s Rail Gun на растојание за сезона 2, во обид да ги поттикне играчите да ја „искористат големата мобилност на Sojourn за да го затворат растојанието за повеќе да има уништувања”. Doomfist добива „значајни промени кои подобро ја поддржуваат неговата улога како Tank на тимот, додека сè уште го одржува јадрото на стилот на игра на неговиот идентитет на херој“. Севкупно, Blizzard вели дека може да очекувате прилагодувања за Ana, Bastion, Junker Queen, Kiriko, Mercy и Symmetra кога ажурирањето на сезона 2 ќе биде објавено на 6 декември.