Microsoft со огрмни отпуштања – 1900 работници остануваат без работа

Според новиот извештај кој најпрво беше објавен од медиумот IGN, новите отпуштања на Мајкрософт ќе бидат огромни со 1.900 вработени од неговата работна сила за видео игри. Мајкрософт ги објави отпуштањата во официјален меморандум од Фил Спенсер.

Фил Спенсер, исто така, споменува дека „поставивме приоритети, идентификувавме области на преклопување“. Ова може да сигнализира кои улоги се засегнати од отпуштањата.

Отпуштањата доаѓаат по купувањето на Activision Blizzard во вредност од 69 милијарди долари. Мајкрософт моментално вреди повеќе од 3 трилиони долари – втората компанија што некогаш го надминала тој праг.

„Поминаа нешто повеќе од три месеци откако тимовите на Activision, Blizzard и King се приклучија како дел на Microsoft. Како што одиме напред во 2024 година, раководството на Microsoft Gaming и Activision Blizzard е посветено на усогласување со стратегија и план за извршување со одржлива структура на трошоци што ќе го поддржи целиот наш растечки бизнис. Заедно, поставивме приоритети, идентификувавме области на преклопување и обезбедивме дека сите сме усогласени со најдобрите можности за раст.

Како дел од овој процес, ја донесовме болната одлука да ја намалиме големината на нашата работна сила за игри за приближно 1.900 улоги од 22.000 луѓе во нашиот тим. Водечкиот тим за игри на среќа и јас сме посветени на навигација во овој процес што е можно попромислено. Луѓето кои се директно погодени од овие намалувања одиграа важна улога во успехот на Activision Blizzard, ZeniMax и тимовите на Xbox, и тие треба да бидат горди на сè што постигнале овде. Благодарни сме за сета креативност, страст и посветеност што ја донесоа на нашите игри, на нашите играчи и на нашите колеги. Ќе ја обезбедиме нашата целосна поддршка на оние кои се погодени за време на транзицијата, вклучувајќи ги и отпремнините информирани од локалните закони за вработување. Оние чии улоги ќе бидат засегнати ќе бидат известени и ве молиме да се однесувате кон вашите колеги кои заминуваат со почит и сочувство што е во согласност со нашите вредности.
„Гледајќи напред, ќе продолжиме да инвестираме во области кои ќе го развијат нашиот бизнис и ќе ја поддржат нашата стратегија за донесување повеќе игри на повеќе играчи ширум светот. Иако ова е тежок момент за нашиот тим, јас сум сигурен како и секогаш во вашата способност да креирате и негувате игри, приказни и светови кои ги зближуваат играчите.

Фил“.

Официјален меморандум од Фил Спенсер

Како дел од отпуштањата, претседателот на Blizzard Entertainment Мајк Ибара објави дека ја напушта компанијата. Ибара, поранешен извршен директор на Xbox, се приклучи на Blizzard во 2019 година.

„Сакам да им се заблагодарам на сите што се погодени денес за нивните значајни придонеси за нивните тимови, за Blizzard и за животите на играчите. нема шанси да се одрази на вашата неверојатна работа.

До заедницата на Blizzard: Исто така, сакам да ве известам сите дека денес е мојот последен ден во Blizzard. Да го водам Blizzard низ неверојатно време и да се биде дел од тимот, обликувајќи го за иднината што претстои, беше апсолутна чест. Веќе поминав 20+ години во Microsoft и со стекнувањето на Activision Blizzard зад нас, време е (уште еднаш) да станам најголемиот фан на Blizzard.

До неверојатните тимови во Blizzard – ви благодарам. Зборовите не можат да го искажат она што го чувствувам за сите вас. Вие сте неверојатни. Продолжете да правите неверојатни работи и секогаш држете го Blizzard синиот и играчот во првите редови на секоја одлука.

На сите оние кои се погодени денес – јас сум секогаш на располагање за вас и разбирам колку предизвикувачки се денешните вести. Моето срце е со секој од вас“.

Главниот директор за дизајн и ко-основач на Blizzard, Ален Адам, исто така го остава студиото зад World of Warcraft, Diablo и Overwatch. Нивната долгогодишна сурвајвл игра, е откажана. Во декември 2022 година, Ybarra изјави дека тимот што работи на него се удвоил во текот на претходната година, со планови да расте уште повеќе. Извор изјави за IGN дека гејмерските тимови на Мајкрософт веќе претрпеле значителни намалувања на буџетите за маркетинг пред да им се соопшти на персоналот за отпуштањата.

Отпуштањата ја зафаќаат индустријата за видео игри, при што голем број студиа од висок профил го намалуваат персоналот или затвораат. За разлика од една година хитови на блокбастер видеоигри, еден од најголемите тековни трендови во индустријата во 2023 година беше преваленцата на масовни отпуштања, а тие продолжија и во 2024 година. исклучувањето во игрите минатата година се приближи или надмина 10.000, а 2024 година не изгледа многу подобра. Неодамнешното истражување на GDC на програмери сугерира дека една третина од сите развивачи на игри биле погодени од отпуштања минатата година, или директно или со тоа што биле сведоци на тоа дека се случуваат во нивната компанија.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Сакате вашата игра да биде прикажана за време на Gamescom Opening Night Live (ONL)? Тоа може лесно да се договори и направи, и почетната цена запонува од $288.000 па се нагоре.

Оваа информација за првпат беше фатена од TechRaptor, и многу медиуми брзо ја пренесоа веста. Тоа е максималната цена и доаѓа со место од 120 секунди на емитувањето. Сакате помалку време, тоа е малку поевтино, но не многу. Погодок од 90 секунди чини 234.000 долари, 60 секунди околу 179.600 долари, и 30 секунди ќе ви одземат приближно 125.000 долари.

Ако не сакате да потрошите толку многу на отварањето, можете да ја добиете вашата игра на пред-шоуто. Сепак, сè уште е прилично скапо. За хит од 120 секунди на предшоуто, чини приближно 144.226 долари. За 90 секунди, ќе чини околу 117.000 долари, 60 секунди околу 90.000 долари, и за само 30 секунди, сè уште е 62.500 долари.

Сепак, и покрај високата цена, студијата не се чинеше дека се исклучени бидејќи местата на главната емисија од Gamescom ONL се распродадени. Сепак, сè уште можете да резервирате за пред-шоуто.

И иако за некои може да биде изненадување, овие цени не се ништо ново. За Summer Game Fest оваа година, наводно чинел 250.000 долари за само една минута. Ако сакавте повеќе време, на пример 2,5 минути, гледавте да потрошите над 500.000 долари.

Не се верува дека секој натпревар треба да се плати. Бидејќи некои од помалите инди игри што се прикажуваат за време на овие преноси веројатно немаат буџет да си дозволат толку голема цена. Сепак, сè уште е нешто да се видат цените поврзани со вакво шоу.

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!