Неименуваната играта на Activision Blizzard е Откажана, а со нејзе си заминува и Претседателот на Компанијата

Денес се случуви најгопемиот бум од страна на Microsoft! Компанијата излезе со огромен број на информации кои што ќе ги шокираат сите!

Прво, речиси 2000 вработени треба да бидат отпуштени; второ, претседателот на Blizzard, Мајк Ибара ја напушта компанијата!

Не само тоа, туку беше потврдено дека ненајавената сурвајвл на Activision Blizzard, која се појави во профилите на ArtStation минатата година, е откажана!

Беше најавено дека тимовите кои работат на тој проект, кој сега никогаш нема да биде откриени, ќе бидат префрлени да работат на други проекти.

Microsoft!? Што се дешава?!

Во моментов, сурвајвл игрите гледаат огромен бум. Неодамна, успехот на Pocket Pair’s Palworld покажа дека сурвајвл игрите со отворен свет (особено оние што ги имитираат Покемон) имаат огромна моќ во индустријата, привлекувајќи милиони играчи со леснотија.

Тековниот успех на оние како DayZ, придобивките од раниот пристап на Sons of the Forest и постојаната моќ на Escape from Tarkov докажуваат дека гејмерите го сакаат елементот за преживување во нивните игри. За жал, по бранот отпуштања во Мајкрософт што влијаеше на гејмерските филијали на компанијата (вклучувајќи ги Activision и Bethesda), неименуваната сурвајвл игра на Activision Blizzard е откажана.

До денес, не видовме ништо опипливо за сурвајвл играта надвор од референците направени на различни профили на интернет, и иронично, официјалното откажување на проектот е првпат да се потврди постоењето на истиот – на некој начин. Во интерен меморандум добиен од The Verge, Мет Бути од Xbox истакна дека оние кои работат на откажаната игра ќе се префрлат на други проекти во развој на Activision Blizzard.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Штотуку беше објавено дека Саудиска Арабија ќе стане земјата каде што ќе се прават Олимписките Игри во Е-Спорт од 2025 година. Ова значајно откритие доаѓа по 12-годишниот договор потпишан меѓу IOC и Саудиската федерација за Е-Спорти. Во моментов, Светското првенство за е-спорт се одржува во Ријад, но Олимписките игри за еспорти ќе бидат нешто сосема друго.

Ова е резултат на соработката меѓу Томас Бах, претседателот на IOC, и HRH Prince Abdulaziz, министер за спорт во Саудиска Арабија.

Пишување историја

IOC имаа идеја за воведување на е-спорт на Олимписките игри, но зошто да го направите тоа кога можете да создадете сосема нов настан фокусиран на уникатната, дигитална индустрија?

Во изјавата за LinkedIn, Ралф Рајхерт, извршен директор на Фондацијата за Светски куп за еспорти, изјави:

Репрезентациите и гордоста сè уште се недоволно развиени во е-спортот, но сигурен сум дека ова ќе се промени со текот на времето. Ова е голем чекор за спортот, не толку за краткорочното влијание, туку за долгорочната перспектива.

Со оваа огромна зделка ќе се одржат првите олимписки еспортски игри во Саудиска Арабија следната година. Зборувајќи за партнерството, Томас Бах од IOC се осврна на некои клучни грижи во врска со поставувањето: „Со партнерството со саудискиот NOC, ние исто така обезбедивме почитување на олимписките вредности, особено во однос на насловите на играта на програмата, промоција на родовата еднаквост и ангажман со младата публика, која го прифаќа е-спортот“.

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!