Life is Strange: True Colors доаѓа на XBOX GamePass за месец април со уште некои игри

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Life is Strange: True Colors е следното големо дополнување на Xbox Game Pass

Најновиот влез во наративната авантуристичка серија за тинејџери со посебни сили првпат беше лансиран минатото лето и беше топло прифатен. Тоа е „прекрасно враќање на мистеријата во малите градови и драмата за млади возрасни“, напишав во рецензијата на Eurogamer’s Life is Strange: True Colors. True Colors е само една од најновата листа на наслови на Мајкрософт што се упатени на Xbox Game Pass до првата половина на април. На картите се и спортските игри Cricket 22 и MLB The Show 22, плус готската бајка Lost in Random и сајберноарската авантура со точка-и-клик на детективската агенција на кинескиот град.

Како и секогаш, неколку игри наскоро ќе го напуштат Xbox Game Pass. Овој пат, тоа се: MLB The Show 21, Rain on Your Parade, The Long Dark, Pathway и F1 2019.

Еве ја целата листа за XBOX GamePass за април 2022:

  • Cricket 22 (Cloud and console) – 5th April
  • MLB The Show 22 (Cloud and console) – 5th April
  • Chinatown Detective Agency (PC, cloud and console) – 7th April
  • Dragon Age 2 (Cloud) – 7th April
  • Plants vs Zombies: Garden Warfare (Cloud) – 7th April
  • Star Wars: Squadrons (Cloud) – 7th April
  • Life is Strange: True Colors (PC, cloud and console) – 12th April
  • Panzer Corps 2 (PC) – 12th April
  • The Dungeon of Naheulbeuk 2 (PC) – 12th April
  • Lost in Random (PC, cloud and console) – 14th April

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.