Frostpunk 2 пристигнува на 25ти Јули

За време на денешното прикажување на Xbox Partner Preview, Frostpunk 2 обезбеди датум на издавање за 25 јули 2024 година. Ќе биде достапна на PC, PlayStation 5 и Xbox Series X|S.

Досега, девелоперите од 11Bit Studios само откри дека Frostpunk 2 доаѓа во првата половина на 2024 година. За среќа, играта остана на вистинскиот пат и не беше одложена. Датумот на објавување, исто така, беше објавен заедно со нов трејлер, кој ја откри содржината на Deluxe Edition и плановите за бета верзија во април 2024 година.

Играчите можат да направат Pre-Order Digital Deluxe Edition сега за да добијат попуст од 10%. Ова издание ќе содржи „три платени DLC-а по објавувањето“. Исто така, ќе обезбеди „ексклузивен пристап до режимот на приказна 72 часа пред официјалното објавување“.

Frostpunk 2 се случува 30 години по Големата бура и елаборира многу теми од неговиот незаборавен претходник. Ќе се концентрира на заканите и тешкотиите на човековата природа. Денешниот трејлер беше претежно кинематографски, но имаше неколку погледи на игра. Се надеваме дека сега кога развивачите го открија датумот на објавување, ќе се појават трејлери за игра со прикажување на некои од свежите механики.

Оригиналната Frostpunk беше лансирана во 2018 година на силни критики, исто така развиен и објавен од 11 Bit Studios. Студиото штотуку го објави The Thumaturge на 4-ти март. Тоа е нерасположена, мрачна фантазија RPG поставена во Варшава од 20 век. Играта беше објавена на „Многу позитивни“ критики на Steam.

Оваа недела, Xbox, исто така, го објави следниот бран на игри кои доаѓаат на Xbox Game Pass овој месец. Некои од главните моменти вклучуваат MLB The Show 24, SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom – Rehydrated и враќањето на Control Ultimate Edition.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Golden Axe, класичната аркадна и конзолна игра од SEGA, добива своја ТВ серија на Comedy Central. Новото анимирано шоу ќе има 10 епизоди.

Актерската екипа за Golden Axe ги вклучува Метју Рис, Дени Пуди, Лијам Мекинтајр, Лиза Гилрој и Карл Тарт. Во шоуто ќе бидат Мајк Мекмахан од Solar Opposites и Џо Чендлер од American Dead извршен продуцент на серијата. Претседателот и извршен директор на SEGA Sammy, Харуки Сатоми, SEGA Corp COO и претседателот Шуџи Уцуми и Тору Накахара, исто така, ќе помогнат во извршниот продуцент на шоуто.

“In a hilarious and loving homage to Sega’s 1989 video game series, Golden Axe follows veteran warriors Ax Battler, Tyris Flare and Gilius Thunderhead as they once again battle to save Yuria from the evil giant Death Adder who just won’t seem to stay dead. Fortunately, this time they have the inexperienced and underprepared Hampton Squib on their side.

As far as the characters go, Rhys will voice Gilius Thunderhead, a battle dwarf with “poor hygiene and a chip on his shoulder.” Pudi voices Hampton Squib, “a naive, inexperienced first time adventurer who has dreamt of questing his entire life.

Gilroy plays Tyris Flare, a battle sorceress who is “deadly in a fight and even deadlier with her sharp wit.” McIntyre plays Ax Battler, a barbarian warrior who abides by a code of honor while also having a “sweet golden retriever demeanor.

Официјалната дескрипција на серијата