Настанот Summer Game Fest 2024 е најавен за 7ми јуни

Во нова објава на Твитер, Џеф Кили објави дека Summer Game Fest 2024 ќе се одржи на 7-ми јуни со стрим на YouTube од фамозната сала во Лос Анџелес. Настанот ќе започне во 22 часто и би траел неколку часа. Обожавателите ќе можат да го гледаат шоуто на повеќе платформи, вклучувајќи ги и YouTube и Twitch.

Како што објави медиумот IGN, настанот ќе содржи „новости за игри, трејлери, информации и многу повеќе“. Ќе има и „други преноси во живо и настани“, иако домаќините на настанот не ги потврдија овие додатоци.

Summer Game Fest е нова традиција за гејмерите кои претходно го обожаваа настанот Е3. Здружението за софтвер за забава, или ESA, објави минатиот декември дека E3 е официјално е престанат и нема никогаш повеќе да се случи.

Џеф Кили даде одговор на изненадувачкото исклучување на настанот, наведувајќи дека Е3 „на некој начин се самоубил“.

Како и да е, Кигли доби одредена реакција по The Game Awards 2023. Фановите беа поделени откако Кигли официјално не се осврна на масовните отпуштања во индустријата.

Отпуштањата продолжуваат да ја погодуваат индустријата. Минатиот месец, PlayStation ги објави плановите за намалување на глобалната работна сила за 900 вработени. Копрограмерот на Sea of Thieves, Radical Forge, исто така се соочи со отпуштања пред само неколку недели.

Game Awards 2023, исто така, ги подели обожавателите околу неговото претставување. Некои гледачи сметаат дека не е доволно фокусирано на вистинскиот тип на содржина.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Golden Axe, класичната аркадна и конзолна игра од SEGA, добива своја ТВ серија на Comedy Central. Новото анимирано шоу ќе има 10 епизоди.

Актерската екипа за Golden Axe ги вклучува Метју Рис, Дени Пуди, Лијам Мекинтајр, Лиза Гилрој и Карл Тарт. Во шоуто ќе бидат Мајк Мекмахан од Solar Opposites и Џо Чендлер од American Dead извршен продуцент на серијата. Претседателот и извршен директор на SEGA Sammy, Харуки Сатоми, SEGA Corp COO и претседателот Шуџи Уцуми и Тору Накахара, исто така, ќе помогнат во извршниот продуцент на шоуто.

“In a hilarious and loving homage to Sega’s 1989 video game series, Golden Axe follows veteran warriors Ax Battler, Tyris Flare and Gilius Thunderhead as they once again battle to save Yuria from the evil giant Death Adder who just won’t seem to stay dead. Fortunately, this time they have the inexperienced and underprepared Hampton Squib on their side.

As far as the characters go, Rhys will voice Gilius Thunderhead, a battle dwarf with “poor hygiene and a chip on his shoulder.” Pudi voices Hampton Squib, “a naive, inexperienced first time adventurer who has dreamt of questing his entire life.

Gilroy plays Tyris Flare, a battle sorceress who is “deadly in a fight and even deadlier with her sharp wit.” McIntyre plays Ax Battler, a barbarian warrior who abides by a code of honor while also having a “sweet golden retriever demeanor.

Официјалната дескрипција на серијата