Во Мајкрософт повторно нов бран на отпуштања

Во текот на изминатите 24 часа, неколку луѓе се појавија на социјалните мрежи за да објават дека се соочиле со отпуштања во Microsoft. Во моментов не е јасен точниот број на засегнати или дали тие се дел од 1500-те што се проценува дека ќе бидат отпуштени во јуни. Медиумите најдоа четири лица кои најавуваат заминување од компанијата.

Анџела Винес, виш менаџер на производи во Мајкрософт напиша: „Здраво пријатели – Со оглед на неодамнешните отпуштања во Мајкрософт, мојата позиција беше елиминирана и сега сум во потрага по мојата следна авантура во кариерата. Беше неверојатно возење и јас сум исклучително благодарен за можностите што ми беа дадени“.

Додека Jessabirdy на X изјави: „Жално е да објавам дека мојата улога со Microsoft е елиминирана. До сите оние кои биле дел од Team Xbox. Ви благодарам. Се надевам дека ве направив горди. <3“

Кори Еберт, менаџер за техничка програма, изјави: „Па, вака не мислев дека ќе биде денес. По скоро 15 години, Мајкрософт донесе одлука веднаш да го прекинеме нашиот работен однос, поради промените во деловниот правец и пејзаж.”

Претходно оваа година, Мајкрософт објави дека ќе отпушти 1900 вработени во компанијата. Во мај 2024 година, исто така беше објавено дека Xbox ќе затвори четири од своите студиа за игри, вклучувајќи ги Tango Gamewords и Arkane Austin.

МАРКЕТИНГ

Тагови:

Спорели на:

About The Author

Сакате вашата игра да биде прикажана за време на Gamescom Opening Night Live (ONL)? Тоа може лесно да се договори и направи, и почетната цена запонува од $288.000 па се нагоре.

Оваа информација за првпат беше фатена од TechRaptor, и многу медиуми брзо ја пренесоа веста. Тоа е максималната цена и доаѓа со место од 120 секунди на емитувањето. Сакате помалку време, тоа е малку поевтино, но не многу. Погодок од 90 секунди чини 234.000 долари, 60 секунди околу 179.600 долари, и 30 секунди ќе ви одземат приближно 125.000 долари.

Ако не сакате да потрошите толку многу на отварањето, можете да ја добиете вашата игра на пред-шоуто. Сепак, сè уште е прилично скапо. За хит од 120 секунди на предшоуто, чини приближно 144.226 долари. За 90 секунди, ќе чини околу 117.000 долари, 60 секунди околу 90.000 долари, и за само 30 секунди, сè уште е 62.500 долари.

Сепак, и покрај високата цена, студијата не се чинеше дека се исклучени бидејќи местата на главната емисија од Gamescom ONL се распродадени. Сепак, сè уште можете да резервирате за пред-шоуто.

И иако за некои може да биде изненадување, овие цени не се ништо ново. За Summer Game Fest оваа година, наводно чинел 250.000 долари за само една минута. Ако сакавте повеќе време, на пример 2,5 минути, гледавте да потрошите над 500.000 долари.

Не се верува дека секој натпревар треба да се плати. Бидејќи некои од помалите инди игри што се прикажуваат за време на овие преноси веројатно немаат буџет да си дозволат толку голема цена. Сепак, сè уште е нешто да се видат цените поврзани со вакво шоу.

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!