Сценаристите на ТВ серијата Halo велат дека не обрнале внимание на игрите

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Според еден од водечките креативци на претстојната ТВ серија Halo, тимот не гледал или зборувал за игрите кога ја спремале ТВ серијата

Серијата Halo е заглавена во една пеколна декада која што пробува да се развие повеќе од 10 години и никогаш не успевала. Серијата е во продукција од страна на Steven Spielberg. Он е во тимот уште од самиот почеток на креирање на серијата, и е одбран од страна на XBOX и нивното производство на мултимедијални содржини за своите франшизи. Иако шоуто наводно добило многу форми во текот на неговиот развој, звучи како да не било многу важно да се следат игрите…

Во интервју за Variety, водителот на првата сезона на Halo, Стивен Кејн, изјави дека тие не барале помош од игрите за шоуто.

Не гледавме на играта. Ние не зборувавме за играта. Зборувавме за ликовите и светот. Затоа никогаш не се чувствував ограничен поради тоа што е игра.

Со оглед на тоа што ТВ серијата Halo е во посебна временска рамка од игрите, не е супер шокантно да се дознае дека тие не обрнувале внимание на игрите. Општото знаење и светот што се проширува во работи како што се книгите е она што најмногу би било корисно за вакво шоу. Се разбира, Master Chief еволуира малку во текот на видео игрите бидејќи е растргнат помеѓу неговите должности како војник и неговиот восхит кон Cortana, но можеби дефинирањето кој шеф е во неговото јадро и почнувајќи од таму ќе биде добра работа.

Серијата моментално добива микс на различни рецензии, но поголемиот дел се со среден резултат, ни многу добра ни многу лоша. Но сепак многу луѓе што ги погледнале првите епизоди не се задоволни од тоа што го имаат гледано. Сепак не ни треба ни некои сериозни рецензии кога имаме тизери и трејлери кои што личат ужасно.

Серијата својата премиера ја добива на 24ти март на стриминг платформата Paramount+

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Втората сезона на Overwatch 2 ќе започне следната недела на 6ти декември! Ажурирањето на сезоната носи нов херој во играта заедно со нова мапа, Battle Pass, празнична козметика и многу повеќе…

Оваа вест доаѓа преку новиот трејлер за 2та сезона на Overwatch 2, објавен денеска, кој можете да го погледнете подолу, заедно со нов блог пост од Blizzard. Во трејлерот, го гледаме новиот херој кој се приклучува на списокот на херои – Ramattra како и новата експорт Shambali мапа која влегува во редовната ротација на играта заедно со досегашните. Исто така го гледаме новиот Mythic скин на Junker Queen достапен во новиот Battle Pass како и поглед на некои од празничните скинови од претстојните празнични настани.

With a new season comes a new map pool. Along with our newest map, Shambali Monastery, players can anticipate the return of a fan-favorite, Rialto, and the most epic place on earth, Blizzard World. We’ll be visiting Oasis and Nepal at different times of the day and rotating out Hollywood and Watchpoint: Gibraltar. As a reminder, all off-rotation maps will continue to be available in custom games.” 

Blizzard

Blizzard вели дека темата на 2-та сезона е грчката митологија, што објаснува зошто митските скинови од Battle Pass е Zeus Junker Queen. Овој скин ќе вклучува нови прилагодувања, модели на оружја, гласовни линии и специјални ефекти. Легендарниот скин на Poseidon Ramattra и Легендарниот скин од Hades Pharah може да се заработи и со квестови.

“These heroes and several others will be imbued with awesome god-like powers in our new Battle for Olympus game mode. This new limited-time event will start on January 5 and last until January 19.”

Blizzard

Blizzard исто така враќа два празнични настани: Winter Wonderland and Lunar New Year. Секој настан оваа сезона, вклучувајќи ја и битката за Олимп, ќе има скин како награда што можете да се заработи со играње и исполнување предизвици. Можете исто така да заработите помали работи од сезона 2 со гледање стримери на Overwatch 2 на Twitch.

Сезона 2, исто така, носи неколку промени во рамнотежата на Overwatch 2. Blizzard вели дека се фокусира на масакрирањето на Sojourn’s Rail Gun на растојание за сезона 2, во обид да ги поттикне играчите да ја „искористат големата мобилност на Sojourn за да го затворат растојанието за повеќе да има уништувања”. Doomfist добива „значајни промени кои подобро ја поддржуваат неговата улога како Tank на тимот, додека сè уште го одржува јадрото на стилот на игра на неговиот идентитет на херој“. Севкупно, Blizzard вели дека може да очекувате прилагодувања за Ana, Bastion, Junker Queen, Kiriko, Mercy и Symmetra кога ажурирањето на сезона 2 ќе биде објавено на 6 декември.