Протекоа многу инфорамции за Horizon серијата која ја припремаат Netflix

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Релативно неодамна дознавме за претстојната ТВ адаптација на серијалот од Guerrilla – Horizon, но веќе деталите за концептот на серијата, приказната и што да очекуваме протекоа во јавност.

Според инсајдерот во индустријата Jeff Grubb, ТВ-шоуто на Netflix ќе го носи името “Horizon 2074” и ќе биде „поделено помеѓу временската линија што ја гледате во игрите и временската линија каде работите почнуваат да паѓаат“. Grubb објасни дека идејата, како што се прикажува шоуто во моментот, е тоа да не биде „рестартирање или римејк од приказната на играта“. Наместо тоа, ќе дејствува како придружник на игрите и „се одвива паралелно со нив и ќе ги објасни другите елементи што се случуваат низ светот“.

Grubb продолжи да збори дека шоуто ќе биде снимано најмногу во Торонто. Веројатно целата серија ќе биде таму, но поголемиот дел ќе биде во тој град. Ако она што го вели Grubb се покаже дека е точно, тоа значи дека ќе ги видиме не само Aloy и нејзините другари, туку и повеќе од ликови како што се нејзината претходничка Elisabet Sobeck и сеопфатниот антогонист на Zero Dawn, Ted Faro.

Како и со сè што не е потврдено од официјални извори, и ова засега треба да го сфатиме како нешто што е можно да биде баш вака. Сепак, ова ќе создаде интересен концепт за шоуто. Во меѓувреме, неодамна подетално го разгледавме спин-офот Horizon VR, Call of the Mountain.

Call of the Mountain ќе биде искуство во прво лице, поставено на постапокалиптичниот свет на серијалот. На играчите им дава нов лик – Ryas, поранешен Shadow Carja Warrior кој се надева дека ќе се откупи себеси со истражување на сериозна закана за Сандом – и ги поставува во авантура во која се појавува главниот лик од главната серија Aloy и мноштво други познати лица.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.