Во изработка е Horizon Zero Dawn проект од Netflix

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Телевизискиот проект од Horizon Zero Dawn се подготвува за Netflix, објави Sony.

Во новата презентација (прочитајте ја, предобра е) пред инвеститорите, Sony, исто така, рече дека има телевизиско шоу God of War во развој за Amazon, како и дополнителен проект за Gran Turismo на кој исто така се работи. За сите овие веќе знаевме, за God of War малку повеќе дека ќе биде правено од страна на Amazon, но официјално за Horizon проектот дознавме дека ќе биде правен од страна на Netflix.

Нема информации и детали за прокетот – или некој од горенаведените проекти – или информации за тоа кога би можеле да видиме како тие се материјализираат. Ние малку се надеваме дека некој од Sony ќе збори со актерката од Game of Thrones – Rose Leslie да ја игра Aloy.

Овие три најнови ТВ проекти доаѓаат како додаток на уште три адаптации на видео игри кои Sony исто така ги наведе како дел од својата презентациска документација: серијата The Last of Us на HBO која моментално се снима, филм Ghost of Tsushima и Twisted Metal шоу за Peacock на NBC. Од нив, The Last of Us на HBO се чини дека е најблиску до објавување и моментално има нејасен датум за лансирање во 2023 година.

Кастингот за серијата Twisted Metal моментално е во тек. Претходно оваа недела, ѕвездата на Scream, Neve Campbell, беше дадена како предлог и можеби ќе ја игра улогата на Raven. Anthony Mackie, кој стана капетан Америка, ќе ја игра главната улога на John Doe. Ќе глумат и актерот од Sandman, ТThomas Haden Church и Stephanie Beatriz од Brooklyn 99.

Што се однесува до адаптацијата на Sony – Ghost of Tsushima, која изгледа подалеку, сме слушнале релативно малку. Во изминатите 12 месеци беа прикачени режисерот на John Wick – Chad Stahelsk и писателот Takashi Doscher. Наводно, адаптацијата се уште е во „ран развој“.

Зборот за новонајавените проекти Horizon, God of War и Gran Turismo доаѓа од аудио коментар на презентацијата, забележан од доверливиот аналитичар за видео игри David Gibson.

МАРКЕТИНГ

Тагови:

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.