MGM сега е дел од Amazon

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Amazon официјално го купи гигантот MGM за наверојатни $8.45 милијарди, без јавен одговор од FTC (Federal Trade Commission) за тоа дали ќе го оспори договорот или не. Извештаите со месеци сугерираат дека FTC размислува за предизвик, а The Wall Street Journal на почетокот на овој месец забележа дека Amazon потвдри дека му се дале на FTC сите потребни информации поставувајќи рок од средината на месецот дека ќе го затвори договорт, со или брз одговор од агенција и нејзиниот нов лидер Lina Khan.

Откако првично одби да коментира за затворањето на зделката, FTC навистина исптари изјава. Директорот на канцеларијата за јавни работи на FTC – Lindsay Kryzak го изјави следново:

FTC не коментира за некои конкретни прашања. Сепак повторуваме дека Комисијата не одобрува трансакции и може да го оспори договорот во секое време доколку утврди дека го прекршува законот. Дополнително ова лето FTC објави дека ќе испрати предупредувачки писма пред потрошувачката во врска со зделките што не можат целосно да се истражат во временските рокови утврдени со законот на HSR. Овие писма ги предупредуваат страните што се спојуваат дека нивните трансакции остануваат под истрага и предупредувања дека завршувањето се случува на нивен сопствен ризик.

Lindsay Kryzak

FTC не коментираше ни изјави дали некогаш Amazon добиле вакво писмо.

Претходно оваа недела, антимонополската комисија на Европската унија даде зелено светло за купување на Амазон, истакнувајќи дека трансакцијата нема да предизвика загриженост за конкуренцијата бидејќи преклопувањата меѓу двете компании се ограничени. Се чини дека Амазон го сфати тоа како доволно одобрение и го затвори договорот речиси една година откако двете компании првпат го потпишаа.

Прекрасното стекнување на забавниот гигант кој што е креатор на франшизи како James Bond, Rockey, The Addams Family, The Handmaid’s Tale, и мноштво други култни емисии и филмови треба да помогнат да се зајакне постоечката Prime Video библиотека на Амазон. Високиот потпретседател на Amazon, Mike Hopkins го изјави следново:

Им кажуваме добредојде на вработените, креаторите и талентита на гигантот MGM во Prime Video и Amazon Studios, и со нетрпение очекуваме да работиме заедно за да создадеме уште повеќе можности за давање квалитетно раскажување на приказни на нашите клиенти.

Mike Hopkins

Додавањето на огромната колекција на MGM – да не збориме за можноста за повеќе оригинали може да и помогне на услугата за стриминг на Амазон да добие предност на Netflix, HBO Max и семејството на услуги на Disney. Како што е сега, претплатниците на Prime плаќаат (ново зголемена) такса од $139 годишно. Со таа претплата добиваат преку 26000 филмови и 2700 серии кои што се достапни на Prime Video, заедно со други поволности како бесплатна дводневна испорака за какви било купувања од страницата.

Оваа вест доаѓа додека другите медиумски џинови бараат да ги размрдаат работите од индустријата за стриминг. Минатата година, AT&T објави дека го спојува WarnerMedia со Discovery во потег што опфаќа емисии од големи мрежи вклучувајќи HBO, CNN, Cartoon Network, GHTV, TLC, Food Network и многу повеќе. Спојвување штотуку беше одобрено од амерканската влада во февруари а HBO Max и Discovery Plus ќе се комбинираат во една апликација како резултат.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

PlayStation претстави нов трејлер пред објавувањето на God of War Ragnarök.

Овој трејлер, насловен Myths of Midgard, нуди кратко резиме на епот на God of War од 2018 година. Во него глуми Felicia Day, додека таа ја раскажува досегашната приказна за Кратос и Атреус. Во текот на прераскажувањето, кое изобилува со навистина прекрасни уметнички дела, има и мали „изненадувања“ од Мимир што го знае сето тоа.

Има и нов блог за PlayStation кој ја детализира приказната, иако се разбира сето тоа завршува пред да започне Рагнарок. God of War Ragnarök треба да излезе во среда, 9-ти ноември и за PlayStation 4 и PS5.

Пред ова издание, Sony ги детализираше различните изданија што играчите ќе можат да ги добијат. Ова го вклучува и Jotnar Edition, чија цена е 230 долари. За ова, ќе добиете многу фенси физички предмети и дигитален код за играта – но без диск. Како што, за жал, стана норма, сепак, веќе го искористуваат ентузијазмот на обожавателите за серијата God of War, со ограничено издание на верзии на God of War Ragnarök кои се појавуваат на сајтови како што е eBay за повеќе од двојно повисока цена од малопродажбата.