PlayStation направиле две големи подобрувања кај PS5 контролерите

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Playstation направиле неколку подобрувања на контролерот на PS5 DualSense кои што не можат сите да ги видат и многу луѓе ги промашуваат. Поконкретно, покрај објавувањето на новите контролери “Starlight Blue, Nova Pink и Galactic Purple” изгледа дека Sony направиле наградба на активирачите на DualSense и можна наградба на аналозите. Второто на што е најслабиот дел од контролерот, не поради неговиот дизајн, туку затоа што дизајнот брзо се влошува оставајќи ги корисцнитие на на PS5 со стик дрифт. Тоа може да се примети толку до сега сте користеле нормален контролер и сте земале некои од новите контролери.

Откритието доаѓа од YouTube-рот “TronicsFix” за трите нови контролери октрил дека имаат подебели пружини во горните стикови (0,3mm наместо 0,25mm) што значи дека треба да бидат поиздржливи. Ова е неоспорна надградба. Друга промена вклучува аналогни стапчиња, иако во моментов не е јасно какви се последиците од промената. Голем проблем со контролерот PS5 е стикот кој дрифта, па можно е оваа промена некако да го реши овој проблем, но ако го реши, не е јасно како. Во моментов, единственото нешто што може да се потврди е дека аналогните стапчиња се различни. Подолу, можете да да ја проверите оваа разлика

МАРКЕТИНГ

Тагови:

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Фондот за јавни инвестиции на Саудиска Арабија, кој што е дупка без дно но полна со пари, чија задача е да ја диверзифицира економијата на нацијата, се здоби со 5,01 отсто од акциите во Нинтендо.

Веста беше објавена во поднесување до Министерството за финансии на Јапонија, пишува Bloomberg. Тоа следи по слични инвестиции направени минатата година во Capcom, EA, Take-Two и Activision, заедно со речиси целосна сопственост на SNK.

Bloomberg вели дека ова ќе го направи Фондот за јавни инвестиции „петти по големина акционер на компанијата“. Ако ова е прв пат да наидете на ваков вид пари, знајте дека PIF е многу лошо нешто, како и човекот што го води, саудискиот престолонаследник Mohammed bin Salman.

Saudi Arabia spent the last year throwing money around the video game industry, with strategic investments in companies like Activision Blizzard, Electronic Arts, Take-Two Interactive, Capcom, and Nexon. Like many of Mohammed bin Salman’s dealings, these purchases fall within the Saudi Vision 2030 strategy established during his mid-decade rise to power, which on paper is meant to diversify the kingdom’s oil-centric economy.

In reality, however, Saudi Vision 2030 is largely a propaganda campaign focused on whitewashing Saudi Arabia’s atrocious human rights record. The regressive monarchy seemingly hopes that aligning itself with entertainment industries around the world might loosen the purse strings of businesses wary of investing in the oil-rich country’s economy, especially with the murder of journalist Jamal Khashoggi and the ongoing, U.S.-backed Yemeni genocide still looming overhead.

Видео игрите не се единствената индустрија за забава на страниците на PIF. Холивуд не е непознат за саудиските пари во последниве години, а спортските тимови и натпревари исто така беа главен приоритет за престолонаследникот. Купувањето со големи пари на премиерлигашот Њукасл минатата година помина и покрај големите протести поради состојбата со човековите права во државата, додека парите од ПИФ исто така се потрошени на сè, од коњски трки до Формула 1.