Игрици

Rockstar бараат од играчите на GTA Online да украдата $2 Трилиони во рок од Една Недела

Во 2020 година Rockstar Games одржа „Heist Challenge“ во Grand Theft Auto Online, нудејќи бесплатни награди за целата заедница доколку играчите можат колективно да украдат $100 милијарди од Heist Finales за една недела. Тие крадеа пари буквално со лопати, и донесоа неверојатни 1 трилион долари до крајот на настанот. Така, за 2022 година, Rockstar малку […]

Прочитај повеќе
Игрици

Мобилните игри на Activision Blizzard прават повеќе пари од верзиите на PC и Конзоли Заедно

Повеќе од половина од приходите на Activision Blizzard доаѓаат од мобилни игри во април – јуни (Q2) 2022 година. Според најновиот финансиски извештај на Activision Blizzard, развивачот/издавачот генерирал 535 милиони фунти од продажбата на PC и Конзоли во четвртиот квартал од 2022 година – 275 милиони фунти (332 милиони долари) на PC и 310 милиони […]

Прочитај повеќе
Новости

Fortnite Season 2 собрале $144 милиони долари за помош за Украина

Epic Games и Microsoft собраа повеќе од 144 милиони долари за хуманитарни напори за поддршка на Украина, објави развивачот. Како што беше потврдено претходно, Epic Games ги донира сите приходи од Fortnite во добротворни цели помеѓу 20 март и 3 април за поддршка на земјата откако беше нападната од Русија. Поврзан со ова, Xbox донираше […]

Прочитај повеќе
Друштвени игри

Logan Paul направи гинисов рекорд за најскапата Покемон карта во светот вредна $5,275,000

Јутјуберот Logan Paul (САД) неодамна ја набави посакуваната картичка PSA од 10 Pikachu Illustrator по рекордно тргување во вредност од 5.275.000 долари (3.862.424 фунти / 4.477.146 евра). Картичката беше купена од Пол во Дубаи на 22 јули 2021 година, соборувајќи го рекордот за најскапа картичка за тргување Покемон продадена на приватна продажба. За да ја […]

Прочитај повеќе
Новости

Atari ги купи Ouya, го смени името во Booya

Atari, компанијата зад Atari 2600, омилената конзола на вашиот дедо, го купи Ouya, уредот Towerfall: Ascension кој едвај издржа две години на пазарот пред да биде прекинат. Оваа вест доаѓа преку извршниот директор на Atari, Вејд Розен, кој од балконот на неговата омилена хотелска соба во Атари, кој се уште е во изградба, ја пренесуваше […]

Прочитај повеќе
Хардвер

Asus ќе ги намали цените на нивните графички секаде низ светот

Иако веќе некое време е тешко да се набават нови, висококвалитетни графички картички, тоа неодамна се менува. Понудата полека се зголемува и како што нè учи средношколската економија, колку повеќе производ има, толку помалку ги чини потрошувачите. Производителот на хардвер за компјутери Asus веќе ги менува цените според тоа правило, извештаите на PC Gamer, што […]

Прочитај повеќе
Новости

Activision Blizzard повторно се удредни со тужба од работник кој што навотно бил сексуално вознемирен и дискриминиран

Activision Blizzard, кој веќе е вмешан во повеќе тужби од поранешни и сегашни вработени кои детално ги опишуваат сексуалното вознемирување, дискриминацијата на жените и другите маргинализирани групи и многу повеќе, беше погодена со уште една тужба. Оваа вест доаѓа по пат на Блумберг, кој известува дека компанијата зад франшизите како Call of Duty и World […]

Прочитај повеќе
Поп-култура

MGM сега е дел од Amazon

Amazon официјално го купи гигантот MGM за наверојатни $8.45 милијарди, без јавен одговор од FTC (Federal Trade Commission) за тоа дали ќе го оспори договорот или не. Извештаите со месеци сугерираат дека FTC размислува за предизвик, а The Wall Street Journal на почетокот на овој месец забележа дека Amazon потвдри дека му се дале на […]

Прочитај повеќе