PC Xbox

GeForce Now од сега има официјална интеграција со XBOX GamePass

Компаниите Nvidia и Microsoft ја продолжуваат соработката, и од денес корисниците на платформата за стриминг GeForce Now можат да го синхронизираат својот каталог на игри на нивните акаунти на XBOX (PC) со GeForce Now. Тоа значи дека 130+ игри од Microsoft Store може да се играат без да се инсталираат, во случај да ги поседуваат.

Прочитај повеќе
PlayStation

PlayStation ја претставија Стриминг Конзолата “Project Q”

Sony штотуку го претстави новиот Стриминг Сервис, односно новата Стриминг Конзола, со кодно име Project Q, кој ќе ви овозможи да проследувате игри од вашиот PS5. Хендхелдот ќе биде лансиран подоцна оваа година, објави извршниот директор на PlayStation, Џим Рајан, вечерва за време наPlayStation Showcase. Во најавата за уредот се покажа дизајн сличен на Switch

Прочитај повеќе
Поп-култура Серии

FaZe Clan лансираат шоу на Twitch во стил на SNL

FaZe Clan, организацијата за е-спорт и забава, објави дека ќе лансира сопствена серија инспирирана од Saturday Night Live, наречена unFaZed. Серијата ќе биде неделно шоу што ќе се емитува на платформата за пренос во живо Twitch секој четврток, почнувајќи од 2 јуни, и е наменета за публиката на Gen Z. UnFaZed е опишан како „првата

Прочитај повеќе
Новости

Стример ја поминал цела Elden Ring без да биде удрен

Откако Elden Ring излезе во февруари, некои играчи, на кои очигледно веќе не им е доволно тешка основната игра, почнаа да бараат начини да го направат најновиот наслов на FromSoft поголем предизвик. Ова го вклучува и стримингот на Twitch, Секи, кој штотуку го заврши првиот снимен без удар/без оштетувања во живо на пренос, известува Kotaku.

Прочитај повеќе
Новости

Twitch стримерот xQc случајно и направи Leak на Overwatch 2 на неговиот стрим

Популарниот Twitch стример xQc неодамна направи мал leak на мал дел од Overwatch 2 на неговиот стрим. Blizzard Entertainment неодамна потврди дека ќе биде домаќин на Overwatch 2 бета верзијата, давајќи им можност на фановите да ја тестираат играта пред нејзиното објавување. Тестот ќе се случи во април, но пред тоа се случува уште еден

Прочитај повеќе
Новости

Twitch од сега ќе банира стримери доколку прават дезинформации, и го покажа тоа со што веднаш банираше неколку корисници

Дознаваме дека Twitch сега забранува за дезинформации, со непосредни забрани доделени на големите десничарски стримери на платформата. Компанијата ги ажурираше условите за користење и упатствата на заедницата за да се фокусира на кој и да смета дека е „штетен со дезинформации“. Twitch издаде соопштение во кое се осврнува на ситуацијата, велејќи дека „ова ажурирање веројатно

Прочитај повеќе
Поп-култура

Disney објавија целосно нова сцена од серијата Moon Knight

Disney штотуку објави нов клип од новата серија за нивната стриминг платформа Disney+ ‘Moon Knight’ која што изгледа воодушевувачки. Изгледа дека Steven Grant е преплашен кога го запознава Khonshu во лифт. Разбирливо, ликот на Oscar Isaac е потресен кога кон вас се врти египетски бог од 8 метри. Во првите клипови за Moon Knight, секвенцата

Прочитај повеќе
Поп-култура

MGM сега е дел од Amazon

Amazon официјално го купи гигантот MGM за наверојатни $8.45 милијарди, без јавен одговор од FTC (Federal Trade Commission) за тоа дали ќе го оспори договорот или не. Извештаите со месеци сугерираат дека FTC размислува за предизвик, а The Wall Street Journal на почетокот на овој месец забележа дека Amazon потвдри дека му се дале на

Прочитај повеќе