God of War Ragnarök пристигнува на 9ти ноември

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Kratos и Atreus се борат да преживеат против сè поголемите опасности во сосема новиот God of War Ragnarök – “Father and Son” Cinematic Trailer

Помина долго време, но датумот на објавување на God of War Ragnarok конечно е откриен! Продолжението на Sony и Santa Monica Studio на рестартирањето на God of War 2018 година е подготвено да пристигне подоцна оваа година на 9 ноември 2022, и ќе дојде и на PlayStation 5 и PlayStation 4. И иако овој датум на претставување е единственото нешто што многу фанови со нетрпение го чекавме, откриени се и некои други нови детали поврзани со физичкото издание на играта.

Објавено во нова објава на блогот на PlayStation, студиото Santa Monica конечно откри нови информации поврзани со објавувањето на God of War Ragnarok во 2022 година. Покрај тоа што ќе пристигне овој ноември, беше потврдено и дека играта ќе започне во повеќе различни формати. За да оди заедно со стандардното издание на играта, Sony ќе издаде и колекторско издание. Оваа верзија е поопширно прикажана во видео за отварањето кое е исто така во живо на блогот на PlayStation. Претходните нарачки како целина за играта потоа ќе бидат во живо следната недела на 15 јули.

Конечно, ново видео за God of War Ragnarok исто така беше објавено денес за да се совпадне со оваа најава за датум на лансирање. Видеото е целосно во CGI и нема вистинска игра, но служи како добар тон за она што играта треба да го има. Доколку ве интересира, можете да го погледнете трејлерот во видеото погоре!

“We’re thrilled [to] be able to share our release date and the brand-new God of War Ragnarok – Father and Son CG Trailer with all the God of War fans who have been eagerly awaiting news. We hope you’ve enjoyed a glimpse at some of the dangers Kratos and Atreus could find themselves up against as Ragnarok approaches.”

Santa Monica Studio

Самиот трејлер беше долг само 30 секунди, така што нуди драгоцено малку за God of War Ragnarok. Гледаме краток поглед на Фенрир кон крајот на приколката, сепак, со волкот што се издигнува над Кратос и Атреус откако ќе се борат со ордата на непријатели. Неговата големина е токму таму со некои од другите непријатели со кои се соочи Кратос во своето минато, но не е помалку импозантна.

Објавата на блогот на PlayStation беше објавена заедно со овој трејлер и датумот на објавување, но не понуди многу повеќе информации за новиот лик. Сепак, Грејс Орледи, висок менаџер на заедницата во студиото Санта Моника, се плашеше за односот што Кратос и Атреус ќе го имаат со овој лик. Во објавата се вели дека овој трејлер покажува „некои од опасностите со кои може да се најдат Кратос и Атреус“. Тоа „би можело“ да носи голема тежина за да сугерира дека овој последен удар од нивно коцкање против Фенрир може да биде погрешна насока, но нема да знаеме со сигурност додека не излезе Рагнарок.

Исто така, постои преседан тоа да се случи врз основа на она што се случи во God of War од 2018 година. Светската змија, Jormungandr, беше на сличен начин поставен да изгледа како шефовите играчи да се борат, но се покажа дека тоа не е случај со Jormungandr наместо тоа, служи како корисен сојузник. Нордиската митологија диктира дека Фенрир и Јормунганд се браќа и сестри и дека и двајцата се синови на Локи со Фенрир предодреден да го убие Один штом ќе се појави Рагнарок. Нордиските љубители веројатно би можеле да нурнат подлабоко во темата, но целта на Фенрир и фактот дека оваа следна игра се центрира околу Рагнарок сугерира дека овој митски ѕвер ќе има клучна улога во следното патување на кое Кратос и Атреус ќе тргнат.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Втората сезона на Overwatch 2 ќе започне следната недела на 6ти декември! Ажурирањето на сезоната носи нов херој во играта заедно со нова мапа, Battle Pass, празнична козметика и многу повеќе…

Оваа вест доаѓа преку новиот трејлер за 2та сезона на Overwatch 2, објавен денеска, кој можете да го погледнете подолу, заедно со нов блог пост од Blizzard. Во трејлерот, го гледаме новиот херој кој се приклучува на списокот на херои – Ramattra како и новата експорт Shambali мапа која влегува во редовната ротација на играта заедно со досегашните. Исто така го гледаме новиот Mythic скин на Junker Queen достапен во новиот Battle Pass како и поглед на некои од празничните скинови од претстојните празнични настани.

With a new season comes a new map pool. Along with our newest map, Shambali Monastery, players can anticipate the return of a fan-favorite, Rialto, and the most epic place on earth, Blizzard World. We’ll be visiting Oasis and Nepal at different times of the day and rotating out Hollywood and Watchpoint: Gibraltar. As a reminder, all off-rotation maps will continue to be available in custom games.” 

Blizzard

Blizzard вели дека темата на 2-та сезона е грчката митологија, што објаснува зошто митските скинови од Battle Pass е Zeus Junker Queen. Овој скин ќе вклучува нови прилагодувања, модели на оружја, гласовни линии и специјални ефекти. Легендарниот скин на Poseidon Ramattra и Легендарниот скин од Hades Pharah може да се заработи и со квестови.

“These heroes and several others will be imbued with awesome god-like powers in our new Battle for Olympus game mode. This new limited-time event will start on January 5 and last until January 19.”

Blizzard

Blizzard исто така враќа два празнични настани: Winter Wonderland and Lunar New Year. Секој настан оваа сезона, вклучувајќи ја и битката за Олимп, ќе има скин како награда што можете да се заработи со играње и исполнување предизвици. Можете исто така да заработите помали работи од сезона 2 со гледање стримери на Overwatch 2 на Twitch.

Сезона 2, исто така, носи неколку промени во рамнотежата на Overwatch 2. Blizzard вели дека се фокусира на масакрирањето на Sojourn’s Rail Gun на растојание за сезона 2, во обид да ги поттикне играчите да ја „искористат големата мобилност на Sojourn за да го затворат растојанието за повеќе да има уништувања”. Doomfist добива „значајни промени кои подобро ја поддржуваат неговата улога како Tank на тимот, додека сè уште го одржува јадрото на стилот на игра на неговиот идентитет на херој“. Севкупно, Blizzard вели дека може да очекувате прилагодувања за Ana, Bastion, Junker Queen, Kiriko, Mercy и Symmetra кога ажурирањето на сезона 2 ќе биде објавено на 6 декември.