Forspoken открива повеќе детали за својата приказна

Forspoken, акциониот RPG со отворен свет првпат објавен како Project Athia, е подготвен да открие уште неколку детали за наративот што ќе ги поттикне играчите да го истражуваат светот на Athia низ очите на главниот лик Frey Holland.

Поголемиот дел од раниот маркетинг за Forspoken се фокусираше на техничките и визуелните достигнувања на играта, при што насловот на PS5 и компјутерот беше постер за новата технологија на AMD FidelityFX Super Resolution и DirectStorage на Microsoft на компјутер. Сега почнува да се открива повеќе за приказната на играта и поконкретно за нејзиниот протагонист Фреј Холанд.

Веќе знаевме дека наративот на Форспокен ќе се приклонува кон таканаречениот жанр „исекаи“ популарен од аниме и јапонските игри, при што неговата протагонистка Фреј Холанд е сирак од Њујорк, која се наоѓа себеси втурната во чудниот магичен свет на Атија. Претходните прегледи на играта ни дадоа повеќе информации за главниот придружник на Фреј во Атија, алка која зборува по име Каф, која ќе се зафркава со Фреј додека таа го истражува опасниот отворен свет на играта.

Новата функција од Game Informer собра повеќе детали за наративот, врз основа на новиот дел од играта што беше прикажан во демо зад сцената. Демото вклучуваше многу повеќе содржини со приказна, вклучително и расправија помеѓу Фреј и Каф во која се покажа дека главниот лик е многу позаинтересиран да најде начин да се врати во нејзиниот свет отколку да им помогне на граѓаните на Атија. За време на овој разговор, Каф открива и дека знае нешто за мајката на Фреј – иако ликот пораснал како сирак. Друга сцена во демото покажува конфронтација помеѓу Фреј и Танта Прав, само еден од Тантаите кои се познати како моќни волшебнички и поранешни владетели на Атија. Фреј бара публика со Танта Прав за да ја замоли да помогне во запирање на апокалиптичниот Брејк што и се заканува на цела Атија. Во оваа сцена, Танта Прав упатува и на претходната средба што Фреј ја имала со една од нејзините колешки волшебнички, пред да го зароби главниот лик во пловечка топка со вода. Друга статија на Game Informer се фокусира повеќе на ликот на Фреј и нејзиното патување, кое доаѓа од преполниот живот на улиците на Њујорк каде што се подразбира дека таа се нашла во неволја со законот. Во Њујорк, единствениот придружник или семејство на Фреј е нејзината мачка Хомер, а покрај тоа што е миленик на обожавателите од трејлерите на Форспокен, писателите на играта рекоа дека преслатката мачка е важна и за ликот на Фреј.

Писателот Тод Сташвик изјави за Game Informer дека главните конфликти на Фреј вклучуваат: „Банда на пеколната кујна. Правниот систем на Њујорк. Советот на Атија. Злобниот Тантас. Нејзиниот сопствен сомнеж во себе. Откачени ѕверови и змеј“. Општо земено, се чини дека Luminous Productions е вложена во тоа да го направи Forspoken игра со силно фокусирана на карактери, истражувајќи што ќе му направат тешкотиите од обичната и магичната природа на неговиот протагонист Фреј Холанд.

Форспокен неодамна беше одложен за 11 октомври 2022 година, откако првично беше наменет за издание во мај. Играта ќе излезе истовремено на PS5 и PC, а ќе биде ексклузивна за конзолата на PS5 најмалку две години.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Сакате вашата игра да биде прикажана за време на Gamescom Opening Night Live (ONL)? Тоа може лесно да се договори и направи, и почетната цена запонува од $288.000 па се нагоре.

Оваа информација за првпат беше фатена од TechRaptor, и многу медиуми брзо ја пренесоа веста. Тоа е максималната цена и доаѓа со место од 120 секунди на емитувањето. Сакате помалку време, тоа е малку поевтино, но не многу. Погодок од 90 секунди чини 234.000 долари, 60 секунди околу 179.600 долари, и 30 секунди ќе ви одземат приближно 125.000 долари.

Ако не сакате да потрошите толку многу на отварањето, можете да ја добиете вашата игра на пред-шоуто. Сепак, сè уште е прилично скапо. За хит од 120 секунди на предшоуто, чини приближно 144.226 долари. За 90 секунди, ќе чини околу 117.000 долари, 60 секунди околу 90.000 долари, и за само 30 секунди, сè уште е 62.500 долари.

Сепак, и покрај високата цена, студијата не се чинеше дека се исклучени бидејќи местата на главната емисија од Gamescom ONL се распродадени. Сепак, сè уште можете да резервирате за пред-шоуто.

И иако за некои може да биде изненадување, овие цени не се ништо ново. За Summer Game Fest оваа година, наводно чинел 250.000 долари за само една минута. Ако сакавте повеќе време, на пример 2,5 минути, гледавте да потрошите над 500.000 долари.

Не се верува дека секој натпревар треба да се плати. Бидејќи некои од помалите инди игри што се прикажуваат за време на овие преноси веројатно немаат буџет да си дозволат толку голема цена. Сепак, сè уште е нешто да се видат цените поврзани со вакво шоу.

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!