Поранешен про играч на League of Legends изјави дека тренерот кој што сега е избркан од работа буквално на секого му барал пари

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Северноамериканската е-спорт организација Team SoloMid (TSM) на 18 март го отпушти својот тренер во Лигата на легендите и шеф за развој на играчи, Zhang ‘Peter Zhang’ Yi, во LoL esports, работеше и со Team Liquid, Echo Fox и LMQ.

Изјавата на ТСМ за отпуштањето, објавена на нејзините различни социјални канали, е клиничка колку што може:

„Неодамна бевме свесни за многу сериозни наводи за конфликт на интереси и неетички практики против тренерот на League of Legends, Питер Жанг. По првичната истрага, веднаш го прекинавме. Работиме со надворешен правен советник за да ја завршиме целосната истрага.”

Во текот на следните денови, ТСМ молчи, но неколку други партии не. Најзначајно, тоа го вклучува Јилијанг „DoubleLift“ Пенг, кој сега е пензиониран, но нашироко се смета за најдобриот играч на NA LoL на сите времиња. ДаблЛифт го помина поголемиот дел од својата кариера во ТСМ пред неговата асоцијација со тимот да заврши во ноември 2021 година со одреден степен на остро и јавно обвинување, па имајте на ум дека овој човек има говедско месо во тимот. Тоа, рече, повеќето од неговите тврдења се од прва рака и апсолутно впечатливи. На неодамнешниот пренос на Twitch, DoubleLift тврди дека Џанг му побарал 70.000 долари за да го покрие болничкото лекување на роднина. „Тој ме замоли да му позајмам 70.000 долари“, вели DoubleLift. „Тој рече дека неговата баба има рак, а таа умира во болница. тогаш тој ќе ми врати“. Сомнителен за барањето од некој што не го познава добро, DoubleLift побара од другите членови на TSM да видат дали Џанг пробал нешто слично.

„Без да именува никакви имиња, овој човек буквално бараше пари од сите, а приказната беше различна секој пат“, вели DoubleLift. „Значи, тој ми рече дека му требаат 70 илјади, му кажа на некој друг дека му требаат 200 илјади, на некој друг му требаат само 10 илјади. …] за некој друг, тој им кажа лек“.

DoubleLift додава дека му паднало на памет дека Кина има јавен здравствен систем – ништо не е додадено. Играчот продолжува со дополнителни неосновани тврдења за навиките на Џанг, но тврдењето дека Џанг директно побарал од DoubleLift (кој имал профитабилна кариера) за 70.000 долари е изненадувачки сам по себе. Првичните шпекулации за заминувањето на Џанг беа фокусирани на местење натпревари и коцкање (постојан проблем за конкурентниот LoL), но комесарот на серијата Лига шампионат Џеки Фелинг влезе во нишка за отпуштањето за да напише:

„Нема врска со местење натпревари. Ова е внатрешно тимско прашање. Воопшто не давам изјава од Riot, но не сакам луѓето да мислат дека ова има врска од далечина со местење натпревари или обложување, што не е така. “

Самиот Ји подоцна ќе објави на TSM Discord, пишувајќи: „Нема да објавам ниту една објава и коментирам за оваа вест. Ова нема никаква врска со местење натпревари во играта. Тоа е многу тешка лекција за мене“.

Дополнително на тврдењата на Doublelift, новиот извештај за Дексерто содржи наводи дека Ји ја користел својата позиција за да ги намали платите на играчите: во суштина ја користел својата тренерска позиција за да игра агент, нудејќи им на потенцијалните таленти место во списокот во замена за намалување на нивната заработка. . Овој извештај, исто така, го поткрепува она што го кажа DoubleLift за тоа што Ји бара од играчите големи заеми.

Дексерто успеа да му влезе во трага на Ји, кој моментално е во процес на враќање во Кина, а неговата одбрана крева повеќе веѓи. Приказната сега вклучува Ји да менува пари од јуен во долари, операција на баба му и продаден Мерцедес во Кина во име на поранешен играч наречен SwordArT – од кој Ји ги задржал парите.

„Признавам дека чувањето на парите [од продадениот автомобил] беше погрешно, но работев на плаќање на тој долг и платив половина пред да ме отпуштат“, вели Ји. „Сметката на баба ми доспеваше на крајот на овој месец и затоа не можев да ги платам двата долгови. Имав многу тешко финансиски време, но секој денар ќе го вратам на SwordArT. Другите побарувања против моето лице не се вистина. Во Кина е вообичаено пријателите и колегите да си позајмуваат пари. Научив тешка лекција за културните разлики во Америка. Ќе работам со Riot во секоја истрага и ќе имам докази потребни за да ја докажам мојата невиност“.

ТСМ одбива да коментира дополнително надвор од својата првична изјава, што не е изненадување кога ненадејно се вклучи надворешен правен советник. Има повеќе муабети за Џанг на преносот на DoubleLift и за што и да се занимавал, но поранешниот професионалец најпрецизно ја сумираше својата перспектива кога рече: „Ова се нивоата на Скај Вилијамс за „никогаш не дозволувај оваа личност да позајмува пари“, затоа што ти“. само им давам донација“.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

It’s Game Boy Morbin’ Time! Во новото видео, YouTube-рот Wulff Den го стави Morbius на Game Boy Color „поради некоја причина“, со долг и досаден процес кој сепак можеби беше попријатен од реалното гледање на “најдобриот филм” Morbius. Ако ова ви звучи познато, можеби се сеќавате кога истиот YouTube-р го стави Tenet на Nolan на Game Boy Advance, иако тоа време беше инспириран од нешто специфично: инсистирањето на режисерот на Tenet да се гледа на „најголемиот можен екран. „ и покрај тоа што беше пуштен во почетокот на пандемијата, кога повеќето гледачи на филмови не беа подготвени да одат во кината.

Додека тој пат, Wulff Den се пошегува дека го ставиле филмот на Game Boy „за инает“, овој пат YouTube-рот признава дека го направиле Морбиус само „поради некоја причина“.

Со Tenet, Wulff Den го распореди преку пет GBA касети, од кои секоја содржи околу половина час видео со 6 фрејмови во секунда со резолуција од 192×128. Иако Morbius не е ни приближно долг како Tenet, дополнителната компресија потребна за филмот да се вклопи во касетите Game Boy Color од 4 MB значеше дека Morbius зеде 36 касети. Бидејќи тоа се многу празни касети, и никој нема да го гледа филмот на овој начин, тој направи само 3 од 36-те кертриџи.

“The original plan was to put Dune on a Game Boy Color cartridge, becasue the director of that film said some similarly-dumb stuff about wanting people to go to the theater to see his film on as big a screen as possible.”

Bob Wulff

И по Dune, што е следното најдобро нешто? Морбиус, се разбира!