Cathedral добива PS4 порт во април 2022

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Издавачот Elden Pixels и развивачот Decemberborn Interactive објавија дека Cathedral ќе добие порта за PS4 во април 2022 година.

Додека Cathedral добива приклучок за PS4 на 12-ти април, издавачот на бутици Red Art Games исто така објавува ограничена физичка верзија преку нивната онлајн продавница, на 7-ми април. Ќе бидат направени само 1.500 примероци.

Синопсис на играта:

Разбудете се во свет без да се сеќавате како сте стигнале таму. Свет полн со тајни, скриени соби, зандани и градови; Катедралата има огромен свет, наменет за истражување! Вие контролирате безимен протагонист, витез од различен свет, кој се здружува со духот познат како Соул. Дознајте што го прави овој свет да функционира и како да се вратите дома. Откријте ги тајните на вашето минато со наоѓање на петте елементарни топчиња. Кулите, поставени во античко време од полубогот познат само како Ардур, се заштитени од пет страшни чувари. Поминете низ нивните зандани, запознајте ги директно во борба и видете дали можете најдобро да ги направите! На патот, ќе најдете магични предмети кои ви дозволуваат да истражувате уште подалеку и да стигнете до нови области, градови и зандани.

Огромен свет за истражување:

Катедралата има голем меѓусебно поврзан 2D свет, кој содржи повеќе од 600 соби за истражување. Користете ја практичната мапа на светот за да пронајдете нови локации, ставки и можности за враќање назад. Светот на катедралата е целосно рачно изработен и содржи многу уникатни области, тајни и загатки. Секоја област на светот е дизајнирана да биде различна и единствена со свои загатки и предизвици. Катедралата не е игра што ќе ве држи за рака, туку ќе ви овозможи сами да тргнете и истражувате. Модерните, тесни контроли се среќаваат со графика инспирирана од ретро Катедралата е почит на игрите од минатото, изградени со модерна технологија. Играта ја користи палетата на бои NES и способностите за звук без целосно да ги следиме ограничувањата, што ни овозможува да црпиме инспирација и од ерата на 8-бит и 16-бит. Играта е дизајнирана да се игра со помош на контролер за игра, како што е XBOX, PS или Switch контролер, но добро функционира и со тастатура. Без оглед на тоа кој ќе го изберете, ќе играте игра со исклучително тесни и фино подесени контроли.

Клучни карактеристики:

  • Single player adventure game
  • A large world to explore, filled with secrets
  • Challenging boss fights
  • A map system that makes exploring and backtracking the world fun
  • Towns, shops, shopkeepers, fortune tellers and other NPCs
  • Lots of varying puzzles, areas and enemies
  • Awesome 8-bit music, made in Famitracker

Cathedral првично беше објавен за PC со Windows (преку Steam и GOG) уште во 2019 година, проследено со Switch порта во 2021 година. Доколку сте го пропуштиле, можете да го најдете нашиот детален преглед за играта овде.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.