Xbox

Dune: Spice Wars доаѓа на Xbox Series X/S кон крајот на Ноември

По објавата на PC пред два месеци од издавачите на Funcom и развојното студио Shiro Games, високо пофалената 4X стратешка игра Dune: Spice Wars доаѓа и на конзолите XBOX Series X|S кон крајот на месец ноември. Навистина сметаме дека е излишно да се опише Dune, бидејќи сите знаат дека знаат за епското дело на Френк

Прочитај повеќе
Друштвени игри

Голем турнир во Друштвената Игра “Dune: Imperium”

Загрејте ги вашите империи за да ја освоите Дина Дами и Господа… Драги играчи на друштевени игри и пошироко! Со задоволство сакаме да го најавиме еден од најголемите турнири за друштвената игра „Dune Imperium” кој ќе се одржи на 3ти јуни (сабота) со почеток од 10 часот. Култното место на сите Бордгејмери е “Борд Гејм

Прочитај повеќе
Новости

MMO Dune: Awakening ќе се Одвива во ‘Алтернативно’ Време

Минатата година го добивме нашиот прв поглед на Dune: Awakening, Open-World Survival MMO од Funcom поставен на „огромниот и беспрекорниот Arrakis“ што ќе го споделуваат „илјадници играчи“. Но, додека кинематографскиот трејлер ни покажа некои познати глетки како пустинската планета Arrakis и песочниот црв што консумира зачини, сепак имавме многу прашања. Минатата недела добивме одговор на

Прочитај повеќе
Друштвени игри

Нова Dune игра ставена на Kickstarter

Започна Kickstarter капања за новата Dune: War for Arrakis. Новата Друштвена Игра, дизајнирана од дизајнерите на War of the Ring, Marco Maggi и Francesco Nepitello, е игра со 2 до 4 играчи што ги спротивставува силите на House Harkonnen против Paul Atreides и неговата армија од герилски борци Фремен. Како и War for the Ring,

Прочитај повеќе
PC

Dune: Spice Wars влегува во Early Access во април

Dune: Spice Wars, новата стратешка игра базирана на научно-фантастичниот универзум на Френк Херберт и неговата неодамнешна филмска адаптација, ќе биде лансирана на Steam Early Access за компјутер на 26 април. Издавачот Funcom и развивачот Shiro Games – кои го направија добро ценетиот Northgard – исто така потврдија дека Fremen ќе биде една од четирите фракции

Прочитај повеќе
Поп-култура

Сите победници на драматичната церемонија за Оскари 2022

„Љубовта ќе ве натера да правите луди работи“Вил Смит ја кажа оваа реченица во неговиот говор за прифаќање на наградата за најдобар актер на Оскарите во 2022 година, како прикриена референца за најголемата драма на церемонијата. На дел од 94-тата церемонија на доделување на Оскарите, актерот стана од своето место и му удри шлаканица на

Прочитај повеќе