Disney+ во Македонија – Дата на лансирање и претплата

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Дизни Плус ги потврди датумите на лансирање – и цените – за 42 нови земји и 11 територии низ Европа, Западна Азија и Африка, продолжувајќи го своето етапно пуштање во промет низ целиот свет.

Водечката услуга за стриминг на Дизни ќе се поклони во Јужна Африка на 18 мај, по што ќе следат сите други земји наведени во јуни (видете подолу за датуми и цени). Медиумскиот конгломерат претходно оваа година ги објави плановите за проширување на летото 2022 година во земји како Турција, Полска и Обединетите Арапски Емирати.

Земјите кои треба да го добијат Дизни плус се: Albania, Algeria, Andorra, Bahrain, Bosnia and Herzegovina, Bulgaria, Croatia, Czech Republic, Egypt, Estonia, Greece, Hungary, Iraq, Israel, Jordan, Kosovo, Kuwait, Latvia, Lebanon, Libya, Liechtenstein, Lithuania, Malta, Montenegro, Morocco, North Macedonia, Oman, Palestine Territories, Poland, Qatar, Romania, San Marino, Saudi Arabia, Serbia, Slovakia, Slovenia, South Africa, Tunisia, Turkey, United Arab Emirates, Vatican City and Yemen.

Дополнително, 11-те нови територии на Дизни Плус ќе бидат достапни: Дански Фарски Острови, Француска Полинезија, Француски јужни територии и прекуокеански колектив Сент Пјер и Микелон, Фински Острови Аланд, Холандски Синт Мартен, Норвешки Свалбард и Јан Мајен и Британската територија на Индискиот Океан на ОК, Гибралтар, Островите Питкерн и Света Елена. Поставата на Disney Plus вклучува оригинални серии како „The Book of Boba Fett“ од Star Wars и „The Mandalorian“ од извршниот продуцент и писател Џон Фавро, како и претстојната серија на Marvel Studios „Moon Knight“ со Оскар Исак во главната улога. Услугата за стриминг, исто така, е дом на сите филмови на Дизни, Пиксар, Марвел и Лукасфилм, вклучително и „Енканто“ и „Круела“ со Ема Стоун, добитници на Оскар на студиото Walt Disney Animation. Општо земено, претплатниците за забава ќе можат да гледаат и наслови, вклучително и комедијата „Free Guy“ со Рајан Рејнолдс во главната улога, како и целосните сезони на „The Simpsons“ и „Grey’s Anatomy“.

Како и во другите региони, претплатниците на Дизни Плус ќе имаат пристап до четири истовремени преноси, неограничени преземања на најмногу 10 уреди, поддршка за IMAX Подобрена за избрани наслови (каде што е достапно) и можност за поставување до седум различни профили, вклучително и способност за родителите да поставуваат профили за деца со ограничувања на содржината врз основа на возраста. Надвор од Европа, Дизни Плус започна во САД, Канада, Австралија, Нов Зеланд, Јапонија, Јужна Кореја, Тајван и Хонг Конг и низ Латинска Америка. Во Индија, услугата е позната како Disney Plus Hotstar и е лидер на пазарот. Брендот Disney Plus Hotstar се користи и во Индонезија, Малезија и Тајланд, каде што работи со значително пониски цени од поразвиените пазари.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Фондот за јавни инвестиции на Саудиска Арабија, кој што е дупка без дно но полна со пари, чија задача е да ја диверзифицира економијата на нацијата, се здоби со 5,01 отсто од акциите во Нинтендо.

Веста беше објавена во поднесување до Министерството за финансии на Јапонија, пишува Bloomberg. Тоа следи по слични инвестиции направени минатата година во Capcom, EA, Take-Two и Activision, заедно со речиси целосна сопственост на SNK.

Bloomberg вели дека ова ќе го направи Фондот за јавни инвестиции „петти по големина акционер на компанијата“. Ако ова е прв пат да наидете на ваков вид пари, знајте дека PIF е многу лошо нешто, како и човекот што го води, саудискиот престолонаследник Mohammed bin Salman.

Saudi Arabia spent the last year throwing money around the video game industry, with strategic investments in companies like Activision Blizzard, Electronic Arts, Take-Two Interactive, Capcom, and Nexon. Like many of Mohammed bin Salman’s dealings, these purchases fall within the Saudi Vision 2030 strategy established during his mid-decade rise to power, which on paper is meant to diversify the kingdom’s oil-centric economy.

In reality, however, Saudi Vision 2030 is largely a propaganda campaign focused on whitewashing Saudi Arabia’s atrocious human rights record. The regressive monarchy seemingly hopes that aligning itself with entertainment industries around the world might loosen the purse strings of businesses wary of investing in the oil-rich country’s economy, especially with the murder of journalist Jamal Khashoggi and the ongoing, U.S.-backed Yemeni genocide still looming overhead.

Видео игрите не се единствената индустрија за забава на страниците на PIF. Холивуд не е непознат за саудиските пари во последниве години, а спортските тимови и натпревари исто така беа главен приоритет за престолонаследникот. Купувањето со големи пари на премиерлигашот Њукасл минатата година помина и покрај големите протести поради состојбата со човековите права во државата, додека парите од ПИФ исто така се потрошени на сè, од коњски трки до Формула 1.