Стример ја поминал цела Elden Ring без да биде удрен

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Откако Elden Ring излезе во февруари, некои играчи, на кои очигледно веќе не им е доволно тешка основната игра, почнаа да бараат начини да го направат најновиот наслов на FromSoft поголем предизвик. Ова го вклучува и стримингот на Twitch, Секи, кој штотуку го заврши првиот снимен без удар/без оштетувања во живо на пренос, известува Kotaku.

Додека колегата од стриминг GinoMachino веќе го заврши возењето без удари на Elden Ring во март, верзијата на Seki додава уште еден слој на тешкотија, каде што преземањето секаков вид на еколошка штета или оштетување од пад исто така ќе резултира со повторно започнување на трчањето.

Секој што играл Елден Ринг ќе сфати колку би било незгодно да се избегнат еколошките опасности како што се озлогласените отровни мочуришта на играта или секогаш присутната опасност од случајно паѓање. Зборувајќи за Котаку за бегството, Секи рече дека најтешкиот дел дефинитивно бил последниот шеф, што значи дека многу од неговите неуспешни обиди го однеле до крајот на натпреварот.

„Најтешкиот дел од трката далеку е последниот Boss: The Elden Beast“, објасни стримерот. „Тоа има специфичен потег што е неславно неправеден: Елден Старс. Еден од единствените начини да го избегнете е со тетеравење додека ја прави магијата.

Генерално, Секи рече дека за успешното трчање од три часа биле потребни повеќе од 130 часа планирање, вежбање и неуспешни обиди. Можете да го гледате целосното успешно трчање погоре или да го следите Twitch на Секи за да бидете во тек со идните обиди, вклучително и планираното трчање со сите сеќавања, без удари.

Speedrunners, исто така, се вртат низ играта во импресивна форма, со првото возење за помалку од еден час објавено помалку од еден месец по објавувањето на играта. Тековниот рекорд на Any% speedrun за Elden Ring е 17 минути и 43 секунди, од YouTuber Distortion2.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Фондот за јавни инвестиции на Саудиска Арабија, кој што е дупка без дно но полна со пари, чија задача е да ја диверзифицира економијата на нацијата, се здоби со 5,01 отсто од акциите во Нинтендо.

Веста беше објавена во поднесување до Министерството за финансии на Јапонија, пишува Bloomberg. Тоа следи по слични инвестиции направени минатата година во Capcom, EA, Take-Two и Activision, заедно со речиси целосна сопственост на SNK.

Bloomberg вели дека ова ќе го направи Фондот за јавни инвестиции „петти по големина акционер на компанијата“. Ако ова е прв пат да наидете на ваков вид пари, знајте дека PIF е многу лошо нешто, како и човекот што го води, саудискиот престолонаследник Mohammed bin Salman.

Saudi Arabia spent the last year throwing money around the video game industry, with strategic investments in companies like Activision Blizzard, Electronic Arts, Take-Two Interactive, Capcom, and Nexon. Like many of Mohammed bin Salman’s dealings, these purchases fall within the Saudi Vision 2030 strategy established during his mid-decade rise to power, which on paper is meant to diversify the kingdom’s oil-centric economy.

In reality, however, Saudi Vision 2030 is largely a propaganda campaign focused on whitewashing Saudi Arabia’s atrocious human rights record. The regressive monarchy seemingly hopes that aligning itself with entertainment industries around the world might loosen the purse strings of businesses wary of investing in the oil-rich country’s economy, especially with the murder of journalist Jamal Khashoggi and the ongoing, U.S.-backed Yemeni genocide still looming overhead.

Видео игрите не се единствената индустрија за забава на страниците на PIF. Холивуд не е непознат за саудиските пари во последниве години, а спортските тимови и натпревари исто така беа главен приоритет за престолонаследникот. Купувањето со големи пари на премиерлигашот Њукасл минатата година помина и покрај големите протести поради состојбата со човековите права во државата, додека парите од ПИФ исто така се потрошени на сè, од коњски трки до Формула 1.