PC

Импресивен мод за Half-Life: Alyx добива целосно нова бесплатна кампања

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Новата Half-Life игра од Valve доаѓа само еднаш на сина месечина, но за среќа има проекти од обожавателите како Half-Life Alyx: Levitation за да се направи малку поподносливо чекањето за официјалната нова серија во серијата.

Претстојниот мод е целосно нова кампања направена од фановите за Half-Life: Alyx од дизајнерот и уметник на ниво Шон Снелинг и аниматорот Кори Ладо. Снелинг е познат ентитет во сцената за модирање Counter-Strike: Global Offensive под името FMPONE и има создадено многубројни за конкурентниот стрелец на Valve.

Според неодамна објавениот трејлер кој содржи повратни ликови како Расел и G-Man, Half-Life Alyx: Levitation ќе биде „4-5 часа искуство за просечниот играч“ и се очекува да биде објавен некаде ова лето бесплатно на Steam Работилница. Се разбира, ова не е прв пат фановите сами да објавуваат голем нов проект поврзан со Half-Life. Амбициозниот римејк на Half-Life Black Mesa започна како мод направен од мал тим пред на крајот да стане нешто многу поамбициозно, по пат да го заработи благословот на Valve и да добие одобрение за официјално комерцијално издание.

Half-Life Alyx е една од најпознатите критички признати VR игри што беа објавени во последниве години и беше игра на годината на GameSpot за 2020 година. Прегледот на GameSpot’s Half-Life: Alyx ја нарекува играта „огромно VR искуство што доловува и го подигнува она што ја прави серијата посебна“.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.