Следната World of Warcraft експанзија можеби ќе го носи името “Dragonflight”

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Во контекст: франшизата Warcraft ќе стане поголема. Покрај трите ажурирања на содржината кои доаѓаат на Hearthstone оваа година и новата мобилна игра, World of Warcraft ќе добие и нова експанзија. Веќе знаеме дека издавачот планира да го претстави на 19 април, но името сè уште не е потврдено.

Пред три недели, Activision Blizzard објави што доаѓа во Warcraft франшизата оваа година. Со три проширувања кои доаѓаат на Hearthstone и дебито на серијата на мобилни платформи, има многу да се очекува од Warcraft. Згора на тоа, WoW добива и нова експанзија, а како и претходните, фановите имаат големи очекувања.

Blizzard ја закажа претстојната најава за проширување за 19 април, каде што очекуваме да дознаеме повеќе за новата содржина што доаѓа со неа, датумот на објавување и името. Сепак, неодамнешниот извештај можеби го откри второто пред настанот. Додека ја подготвуваше официјалната веб-страница на World of Warcraft за новото проширување, Blizzard можеби случајно го објави своето име. Користејќи ги алатките за програмери на прелистувачот, секој може да го погледне јавниот изворен код на веб-локацијата, кој ги спомнува преткупите „Dragonflight Base“, „Heroic“ и „Epic“. Покрај тоа, кодот, исто така, укажува на URL (dragonflight.blizzard.com) што моментално е недостапен.

Згора на ова, имаше и веб-сертификати регистрирани на 29 март за URL-то на dragonflight.blizzard.com. Значи, освен ако сето ова не е дел од разработената шема што ја изгради Blizzard за да не исфрли, речиси е гарантирано дека претстојната експанзија на WoW ќе се вика Dragonflight.

Activision Blizzard исто така се очекува да објави две нови Call of Duty игри (Modern Warfare 2 и Warzone 2) оваа година и Overwatch 2, кој ќе има затворена бета верзија почнувајќи од 26 април. Можеме да го очекуваме и лансирањето на Diablo Immortal за мобилни платформи , додека оние кои го чекаат Diablo IV веројатно ќе мора да висат уште една година пред да го пробаат.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.