Се најави Return to Monkey Island

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Новото продолжение на островот на мајмуните, Врати се на островот на мајмуните, официјално беше објавено од Terrible Toybox на Рон Гилберт во соработка со Lucasfilm Games и Devolver Digital. Новиот наслов, кој тајно се работеше неколку години, ќе излезе оваа година и ќе служи како продолжение на претходно објавените Secret of Monkey Island и Monkey Island 2: LeChuck’s Revenge додека навидум во голема мера ги игнорира насловите објавени потоа. . Гилберт е особено оригиналниот дизајнер и креатор на серијата. Деталите за Враќање на островот на мајмуните се ограничени надвор од горенаведеното, иако трејлерот за најава вклучува неколку забелешки. На пример, Гилберт и Дејв Гросман (уште еден дизајнер на Тајната на островот на мајмуните) се заслужни за дизајнирањето и пишувањето на видео играта, а музиката за насловот е на Мајкл Ленд, Питер МекКонел и Клинт Бајакјан. Дополнително, „Врати се на островот на мајмуните“ ќе биде прикажано и враќањето на Доминик Армато како Гајбрш Трипвуд. Можете да го погледнете трејлерот за најава за себе подолу:

Забавно, а во склад со хуморот од серијата Остров на мајмуните, Гилберт всушност објави дека пред неколку дена се случува нов остров на мајмуните… на 1 април. „Веќе 18 години блогот Grumpy Gamer е бесплатен за 1 април бидејќи тоа е глупава традиција“, напиша тогаш Гилберт. „Значи, за малку да ги помешам работите, ја користам оваа прилика да објавам дека решив да направам уште еден остров на мајмуните“. Како што беше наведено погоре, Return to Monkey Island треба да излезе во 2022 година од Страшната кутија за играчки на Рон Гилберт во соработка со Devolver Digital и Lucasfilm Games. Покрај тоа, сепак, не е објавен конкретен прозорец или датум за издавање, ниту пак конкретни платформи.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Обожавателите често се фрустрирани за должината на времето помеѓу играта и нејзиното продолжение, но на некои наслови им треба многу подолго за да се објават од другите. Земете ја Beyond Good & Evil 2 за пример; првиот трејлер на играта од Ubisoft беше објавен пред повеќе од 5.200 дена. Како што истакнува Brendan Sinclair од GamesIndustry.biz, тоа е значително подолго од 5.156 дена што го одвојуваа објавувањето на Duke Nukem Forever во 1997 година и неговото објавување во 2011 година. „најдолг период на развој на видео игра“.

Sinclair ја истакна должината на времето во твит, што може да се најде вградено подолу.

Додека некои Твитерџии се спротивставија на споредбата, Sinclair продолжи да изјави дека таа всушност е соодветна; верзијата на Duke Nukem Forever што беше објавена беше сосема поинаква од онаа во развој во 90-тите. Слично на тоа, Beyond Good & Evil 2 сигурно е далеку од играта која Ubisoft прв ја откри. И двата титули, исто така, видоа дека развојот започнува и запира многу пати додека насоката на секоја игра се менуваше. Тоа не е невидено во индустријата за видео игри, но неколку други игри забележале вакви доцнења!

Во овој момент, навистина е тешко да се замисли како може да изгледа Beyond Good & Evil 2 кога ќе излезе. Поминаа речиси две децении откако беше објавена првата игра, а оттогаш индустријата доста се промени. Beyond Good & Evil едвај беше голем продавач кога беше објавен во 2003 година, но љубителите на првата игра ќе сакаат да видат некои опипливи врски помеѓу двата наслови. Да се ​​направи нешто што ќе ја привлече публиката ново и старо е секогаш предизвик за продолжение, и тоа можеби е причината поради која на Ubisoft му требаше толку долго за да се случи Beyond Good & Evil 2. Играта моментално нема датум на издавање или каков било прозорец за издавање, така што фановите само ќе треба да продолжат да чекаат и да се надеваат на најдоброто!