Колумна

Remedy Entertainment дадоа информации за Control 2 и Max Payne Римејк

Сега кога Alan Wake 2 е објавена, Remedy Entertainment се префрла на следните игри што студиото ги подготви. Поточно, Remedy работи на Control 2 и римејк на Max Payne, и дадоа ажурирање за тоа каде стојат работите со секоја игра. “Control 2 continues in the proof-of-concept stage. The plans for this sequel are ambitious, and

Прочитај повеќе
Новости

Откриена е должината на Alan Wake 2

Откриена е должината на Alan Wake 2… Alan Wake 2 е една од најочекуваните игри за 2023 година, најмногу затоа што обожавателите толку долго ја чекаа… Првата игра беше објавена во 2010 година како ексклузива за Xbox 360, а подоцна дојде и на PC, беше примена многу добро бидејќи беше уникатна, имаше навистина забавно. Сепак,

Прочитај повеќе
Новости

Нов гејмплеј од Alan Wake 2

Alan Wake 2 доби прилично мрсно гејмплеј откритие на Summer Game Fest и изгледа фантастично. Alan Wake 2 е едно од најдолгоочекуваните продолженија во игрите и некое време, многумина беа сигурни дека никогаш нема да се оствари. Remedy Entertainment ја објави култната класична хорор игра за преживување уште во 2010 година, но таа беше ексклузивна

Прочитај повеќе
Новости

Alan Wake 2 пристигнува во Октомври

Гласините за датумот на издавање на Alan Wake 2 се вртеа во последните неколку недели и тоа конечно кулминираше на PlayStation Showcase на Sony каде тимот на Remedy официјално објави дека продолжението ќе го видиме на 17 октомври на PlayStation 5, Xbox Series X/S и PC. Краткиот трејлер не дава премногу, но дефинитивно дава тон

Прочитај повеќе
Новости

Remedy со Ново Лого и нови мистерии

Remedy Entertainment го откри новото лого на компанијата, а љубителите на буквата R сигурно ќе бидат задоволни како удар. Поминаа 20 години откако Remedy го ажурираше своето лого, но ова е сликата што ќе се појави на проектите на студиото понатаму. Тоа го вклучува Alan Wake II, сè уште необјавено продолжение на Control, наслов за

Прочитај повеќе
Новости

Remedy планираат да издаваат Нови Игри Секоја Година

Финското студио Remedy Entertainment е основано уште во 1995 година, пред 28 години, и за тоа време објави седум игри: Death Rally, Max Payne, Max Payne 2, Alan Wake, Alan Wake’s American Nightmare, Quantum Break и Control. Они функционираа на една игра на секои четири години, што не е лошо за помало, независно студио. Но,

Прочитај повеќе
Игрици

Remedy го најави продолжението на Control

Во изработка е продолжението на познатата игра “Control” од Remedy Entertainment во соработка 505 Games кои официјално ја најавија како Control 2. Продолжението на првата игра која беше објавена во 2019 година ги доби своите први детали заедно со најавата која потврди работи како платформите на кои ќе биде достапна, енџинот со кој што ќе

Прочитај повеќе
Новости

Remedy работат на две нови игри сместени во светот на Control

Remedy Entertainment во последно време имаат полни раце работа. Заедно со Alan Wake 2 работат на преработки на првите две игри на Max Payne, а се шпекулира дека спремаат и некоја Doctor Strange игра. Но, тоа дефинитивно не е се, бидејќи ова финско студио веќе некое време работи на два нови проекти лоцирани во светот

Прочитај повеќе
Новости

Remedy наводно работат на Triple-A Doctor Strange игра

Излезе гласина која вели дека познатото студио Remedy работи на нова Doctor Strange AAA игра која треба да биде најавена наскоро! Кога ќе се помисле дека неделата ќе помине многу лесно, без некоја голема новост, излегува гласина која што вели дека Remedy, студиото виновно за правење на Alan Wake, Control, Quantum Break, Max Payne и

Прочитај повеќе