Новости

Alan Wake 2 пристигнува во Октомври

Гласините за датумот на издавање на Alan Wake 2 се вртеа во последните неколку недели и тоа конечно кулминираше на PlayStation Showcase на Sony каде тимот на Remedy официјално објави дека продолжението ќе го видиме на 17 октомври на PlayStation 5, Xbox Series X/S и PC. Краткиот трејлер не дава премногу, но дефинитивно дава тон […]

Прочитај повеќе
Новости

Remedy со Ново Лого и нови мистерии

Remedy Entertainment го откри новото лого на компанијата, а љубителите на буквата R сигурно ќе бидат задоволни како удар. Поминаа 20 години откако Remedy го ажурираше своето лого, но ова е сликата што ќе се појави на проектите на студиото понатаму. Тоа го вклучува Alan Wake II, сè уште необјавено продолжение на Control, наслов за […]

Прочитај повеќе
Новости

Remedy планираат да издаваат Нови Игри Секоја Година

Финското студио Remedy Entertainment е основано уште во 1995 година, пред 28 години, и за тоа време објави седум игри: Death Rally, Max Payne, Max Payne 2, Alan Wake, Alan Wake’s American Nightmare, Quantum Break и Control. Они функционираа на една игра на секои четири години, што не е лошо за помало, независно студио. Но, […]

Прочитај повеќе
Игрици

Remedy го најави продолжението на Control

Во изработка е продолжението на познатата игра “Control” од Remedy Entertainment во соработка 505 Games кои официјално ја најавија како Control 2. Продолжението на првата игра која беше објавена во 2019 година ги доби своите први детали заедно со најавата која потврди работи како платформите на кои ќе биде достапна, енџинот со кој што ќе […]

Прочитај повеќе
Поп-култура Серии

Во изработка е “Alan Wake” ТВ Серија од AMC која ќе биде адаптација од игрите

Познатите AMC решија да влезат во рингот и да фатат да прават некоја адаптација од видео игри. Ќе започнат со тоа што ќе прават адаптација на акционо-авантуристичката игра Alan Wake. Серијата моментално е во рана прирепма и за брзо ќе треба да започне нејзиното снимање. Sam Lake, креативниот директор на Remedy Entertainment, развивачот на Alan […]

Прочитај повеќе