Диего Марадона е ‘суспендиран’ од ФИФА бидејќи неговото минато и неговата слика правеле проблеми

Аргентинската фудбалска ѕвезда Диего Марадона – кој почина во 2020 година – долго време беше една од бројните „икони“ достапни за контрола во серијата ФИФА на EA Sports, заедно со другите пензионирани великани како Пеле и Јохан Крајф. До оваа недела, односно кога неговиот аватар беше ’суспендиран’ од ЕА.

Пред неколку дена играчите почнаа да забележуваат порака што се појавува од EA Sports, известувајќи ги играчите дека, „Поради правен спор од трета страна, мора да го суспендираме Диего Марадона да се појави“:

Тоа е лошо за навивачите на Марадона/ФИФА, но вистинската приказна овде е хаосот што се случува зад сцената. Како што пренесува Eurogamer, кон крајот на минатата година се покажа дека поранешниот агент на Марадона, Стефано Чечи, кој тврдеше дека ги поседува правата на играчот и кој ја потпишал документацијата со EA Sports, всушност не ги поседувал тие права. Matías Morla и неговата компанија Sattvica го направија тоа, откако ги презедоа во август 2020 година. Сега станува уште поапсурдно: Морла потоа ги помина последните две години вклучен во голем број правни битки со ќерките на Марадона, кои тврдеа дека тој не требало да добие држење на правата на прво место.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Веќе се претпоставуваше дека 2-та сезона на „The Last of Us“ на HBO ќе биде објавена во 2025 година со оглед на распоредот на снимање. Но сепак денес компанијата потврди дека серијата офицјиално ќе пристигне во 2025 година.

Снимањето на втората сезона требаше да започне во јануари 2024 година, но неодамна беше малку одложено до февруари поради презафатениот распоред на Педро Паскал. Официјалниот датум на започнување за снимање на 2-та сезона на Last of Us сега е 20 февруари 2024 година и се очекува да заврши до 9 септември 2024 година.

Распоредот на снимањето на Педро Паскал е преполн бидејќи ги снима филмовите и сериите „Gladiator 2, Fantastic Four, and The Maldalorian“.

Откритието дојде кога магазинот GQ го прашаа Neil Druckmann: „Луѓето исто така шпекулираат како сезона 2 ќе опфати толку голема игра. Дали следната сезона ќе го опфати целиот тек на вториот дел?” На што Дракман одговорил: „Втората игра ќе биде во повеќе сезони“.

Датумот на објавување во 2025 година може да биде малку разочарувачки за фановите, но чекањето треба да вреди. Адаптацијата на The Last of Us од HBO направи огромен успех за својата прва сезона, а првата епизода беше премиерно гледана од 4,7 милиони гледачи на првиот ден. Неделните епизоди потоа ги надминаа претходните рејтинзи на гледачите од недела во недела, при што серијата имаше во просек 32 милиони гледачи по епизода.