Новости

Поранешниот Креативен Директор на Battlefield “Lars Gustavsson – Mr. Battlefield” основа ново студио

Lars Gustavsson, поранешниот креативен директор на игрите Battlefield од DICE и – многу поважно – човекот што порано го нарекуваа „Mr Battlefield“, има ново студио. Претставено утрово, TTK Games е ново студио со седиште во Стокхолм, кое работи на „нова, next-gen online shooter“. Може ли таа нова игра да земе некои детали од Battlefield? Кој

Прочитај повеќе
Новости

Immortals of Aveum – Нова Single-Player Shooter игра од EA

Издавачот на видео игри, Electronic Arts, денес ја откри Immortals of Aveum, кој е нов шутер во прво лице базиран на магија, кој е подготвена да ја видиме само за неколку месеци. Само неколку години наназад, EA често беше критикувана од фановите дека не објавуваат толку многу игри за еден играч како некогаш. Сепак, по

Прочитај повеќе
Колумна

EA Sports FC – Наследникот на FIFA

Electronic Arts денес ги откри првите детали поврзани со EA Sports FC, што ќе биде новата фудбалска серија на издавачот која треба да ја видиме во наредните месеци од оваа година. За оние кои потенцијално не се свесни, договорот на EA со FIFA официјално заврши минатата година, што значеше дека FIFA 23 е последното издание

Прочитај повеќе
Игрици

Првиот Гејмплеј Трејлер од Dead Space Remake

Electronic Arts и EA Motive оваа недела го открија првиот официјален гејмплеј трејлер од римастерот на Dead Space по неодамнешниот тизер во кој се вели дека ова откривање ќе дојде многу наскоро. Во трејлерот, го гледаме протагонистот на Dead Space, Isaac Clarke, кој сè уште е веднаш препознатлив, додека исто така изгледа многу поинаков од

Прочитај повеќе
Новости

Amazon ќе ги купи ЕА

Amazon се во големи преговори да ги купат Electronic Arts, според новиот извештај на USA Today’s For the Win! Извештајот тврди дека извори ѝ укажале на GLHF, шведската медиумска компанија која го објавува For the Win на USA Today, дека Amazon ќе објави официјална понуда за купување на Electronic Arts денес. Овој извештај следи по

Прочитај повеќе
Новости

EA изработуваат Open-World Single-Player – Black Panther игра

EA, наводно, е најновото студио што добило делче од акциите на Марвел, а новите тврдења сугерираат дека моментално се работи на нова игра, со отворен свет базирана на серијата Black Panther. Тоа го вели новинарот Jeff Grubb, кој зборуваше како дел од стримот Game Mess Mornings на Giant Bomb‘s, тврдеше дека проектот ќе биде наслов

Прочитај повеќе
Игрици

Skate 4 ќе биде Live-Service, Free-To-Play игра

Компанијата „Electronic Arts“ и развивачот „Full Circle“ денес открија дека Skate 4, кој правилно се нарекува Skate., ќе биде наслов кој ќе се емитува во живо и ќе биде бесплатен за играње. Во минатото, Full Circle го нагласуваше развојот на скејт. сè уште е во многу рана фаза, што значи дека најверојатно нема да биде

Прочитај повеќе
Новости

FIFA замина во историјата, од сега е EA Sports FC

Браво за името. По речиси 30 години партнерство, EA Sports и ФИФА, се разделуваат по издавањето на овогодинешната фудбалска видео игра. Најавата доаѓа од блог пост на Electronic Arts кој открива што е следно за франшизата. Првата нова игра што ќе го носи името EA Sports FC ќе биде издадено во 2023 година. Во соопштението,

Прочитај повеќе
Новости

Нова Lord Of The Rings Mobile RPG игра од EA

Electronic Arts се враќаат во бизнисот со игрите сместени во светот на „The Lord of The Rings“, објавувајќи партнерство денес со Middle-earth Enterprises за нов мобилен наслов. Името на оваа мобилна Free-To-Play игра ќе биде The Lord of the Rings: Heroes of Middle-Earth. EA’s Capital Games, студиото зад насловот кој е вреден милијарда долари –

Прочитај повеќе
Новости

Диего Марадона е ‘суспендиран’ од ФИФА бидејќи неговото минато и неговата слика правеле проблеми

Аргентинската фудбалска ѕвезда Диего Марадона – кој почина во 2020 година – долго време беше една од бројните „икони“ достапни за контрола во серијата ФИФА на EA Sports, заедно со другите пензионирани великани како Пеле и Јохан Крајф. До оваа недела, односно кога неговиот аватар беше ’суспендиран’ од ЕА. Пред неколку дена играчите почнаа да

Прочитај повеќе