GTA 5 работи многу подобро на PS5 за разлика од XBOX Series X

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Изгледа дека GTA 5 верзијата на Playstation 5 работи многу подобро од верзијата на XBOX Series S/X. Новиот римастер на GTA 5 и дава на играта технички поттик со зголемен фрејмрејт, 4K резолуција и секакви нови ефекти за играчите на конзолата да се восхитуваат. Играчите на PS5 исто така можат да ги искористат предностите на новите функции специфилни за DualSense, како што се вибрации и повратни инфромации кои реагираат на временските услови и условите на патот, меѓу другото нормално. Ремастерот нуди некои маргинални надградби но не е ништо премногу зачудувачки и не е толку голем скок како првото повторно издавање на играта.

Сепак, се чини дека некои луѓе можат да имаат подобро искуство со играта во зависност од нивната платформа. Новото видео од YouTube каналот “ElAnalistaDeBits” ги спореди различните верзии на играта рамо до рабо и откри дека верзијата на PS5 од GTA 5 е значително подобра од верзијата на XBOX Series S/X. Не само што играта изгледа постра и генерално малку подетална на PS5, туку и стапката на слики се одржува и во тешки услови. Фрејмрејтот на PS5 останува стабилен, губи само неколку слики во особено експлозивни моменти, додека верзијата на XBOX Series S/X паѓа од 60 FPS на 40 FPS. Иако играта се уште изгледа добро на конзолите на XBOX, верзијата на PS5 се чини дека е технички најимпресивната од двете.

Покрај тоа, играчите на PS5 добиваат GTA Online бесплатно во првите три месеци. Играчите можат да го задржат дури и по завршувањето на овој период, така што тоа е само уште еден бонус за играчите на Playstation. Не е точно јасно што ги предизвикува ваквите несогласувања помеѓу PS5 и XBOX, особено затоа што XBOX Series X се рекламираше како најмоќната конзола некогаш направена, но тоа е интересна споредба…

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Втората сезона на Overwatch 2 ќе започне следната недела на 6ти декември! Ажурирањето на сезоната носи нов херој во играта заедно со нова мапа, Battle Pass, празнична козметика и многу повеќе…

Оваа вест доаѓа преку новиот трејлер за 2та сезона на Overwatch 2, објавен денеска, кој можете да го погледнете подолу, заедно со нов блог пост од Blizzard. Во трејлерот, го гледаме новиот херој кој се приклучува на списокот на херои – Ramattra како и новата експорт Shambali мапа која влегува во редовната ротација на играта заедно со досегашните. Исто така го гледаме новиот Mythic скин на Junker Queen достапен во новиот Battle Pass како и поглед на некои од празничните скинови од претстојните празнични настани.

With a new season comes a new map pool. Along with our newest map, Shambali Monastery, players can anticipate the return of a fan-favorite, Rialto, and the most epic place on earth, Blizzard World. We’ll be visiting Oasis and Nepal at different times of the day and rotating out Hollywood and Watchpoint: Gibraltar. As a reminder, all off-rotation maps will continue to be available in custom games.” 

Blizzard

Blizzard вели дека темата на 2-та сезона е грчката митологија, што објаснува зошто митските скинови од Battle Pass е Zeus Junker Queen. Овој скин ќе вклучува нови прилагодувања, модели на оружја, гласовни линии и специјални ефекти. Легендарниот скин на Poseidon Ramattra и Легендарниот скин од Hades Pharah може да се заработи и со квестови.

“These heroes and several others will be imbued with awesome god-like powers in our new Battle for Olympus game mode. This new limited-time event will start on January 5 and last until January 19.”

Blizzard

Blizzard исто така враќа два празнични настани: Winter Wonderland and Lunar New Year. Секој настан оваа сезона, вклучувајќи ја и битката за Олимп, ќе има скин како награда што можете да се заработи со играње и исполнување предизвици. Можете исто така да заработите помали работи од сезона 2 со гледање стримери на Overwatch 2 на Twitch.

Сезона 2, исто така, носи неколку промени во рамнотежата на Overwatch 2. Blizzard вели дека се фокусира на масакрирањето на Sojourn’s Rail Gun на растојание за сезона 2, во обид да ги поттикне играчите да ја „искористат големата мобилност на Sojourn за да го затворат растојанието за повеќе да има уништувања”. Doomfist добива „значајни промени кои подобро ја поддржуваат неговата улога како Tank на тимот, додека сè уште го одржува јадрото на стилот на игра на неговиот идентитет на херој“. Севкупно, Blizzard вели дека може да очекувате прилагодувања за Ana, Bastion, Junker Queen, Kiriko, Mercy и Symmetra кога ажурирањето на сезона 2 ќе биде објавено на 6 декември.