Nintendo DS рекреирано со емулатор и телефон на преклопување

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Некој на твитер објави видео како го претворил својот телефон на преклопување во Nintendo DS со помош на емулатор кој што може да се инсталира на телефон. Фановите на Нинтендо отсекогаш биле едни од најкреативните гејмери. Не само што наоѓаат начини да ја покажат својата страст за Nintendo и неговите IP адреси надвор од игрите преку Cosplay, па дури и реални верзии на Mario Kart, и успеваат да најдат начини да ги донесат игрите на Nintendo на други платформи. Игрите како The Legend of Zelda: Breath of the Wild стигнаа до PC преку емулатори и се чини дека еден фан на Nintendo нашол паметен начин да го реплицира Nintendo DS на друг уред.

YouTube-рот и твитерџијата кој се занимава со технологија Izzy Nobre сфатил дека неговиот Samsung Galaxy X Fold3 може да се користи за имитација на Nintendo DS, па пуштил да игра Pokemon и таа функционира како што се надевал. Користејќи го телефонот што се преклопува, тој можеше да има искуство слично на Nintendo DS, но Nobre истакна дека сметал дека вистинскиот рачин Nintendo е најдобриот начин за играње игри како овие. Тој, исто така забележал дека емулаторот што го користел е Drastic, кој ја покажува вистинската надворешност на DS, така што не го корсити само екранот исклучиво за игра. Иако вистинскиот Nintendo DS е подобрата опција, сепак е убаво да се види истата функционалност што би ја имал DS на мобилен телефон.

Со оглед на тоа што Nintendo DS веќе не е толку релевантен, убаво е да се знае дека се уште има начини да ги играте неговите игри во движење на забавен или донекаде ефикасен начин. Z Fold3 и исклучително скап телефон, па би било поевтино само да купите Nintendo DS онлајн и да ги играте на тој начин, но за оние кои го имаат телефонот на преклопување тоа е убав бонус. Се чини дека Nintendo Switch ќе биде патот на иднината за Nintendo, па љубителите на DS веројатно нема да бидат наследник во скоро време

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.