CD Projekt Red изработуваат продолжение за Cyberpunk

Извршниот директор на компанијата CD Projekt Red – Adam Badowski денес изјави дека фамозната игра Cyberpunk наскоро ќе добие свое продолжение кое што моментално е во многу ран развој.

Во својата изјава кажа дека DLC-то Phantom Liberty ќе биде единственото кое што Cyberpunk 2077 ќе го добие и дека повеќе нема да се додава нов контент во самата игра. Ова е добра и лоша вест за играта. Лошо затоа што, сега кога конечно е сè на крајот, а сакаме повеќе Cyberpunk 2077, но добро затоа што тоа значи дека фокусот е префрлен на целото продолжение, објавено во октомври 2022 година како Project Orion. Но – и навистина, ова не треба да биде изненадување – секој што се надева дека ќе го добие во рака во скоро време, веројатно треба да ги ублажи своите очекувања.

“We decided not to develop any more add-ons for CP2077, but rather to start designing a full sequel to the game under the Project Orion codename. This project is on the conceptual design level right now, and it’s going to be designed by a team of veterans who were responsible for designing Cyberpunk 2077 and designing Phantom Liberty.”

Adam Badowski

Новата игра т.е. продолжението им е во изработка од студијата во Ванкувер и Бостон. Целта која што сакаат да ја постигнат е до крајот на 2024та година да се поволина завршени со играта… Дали тоа значи дека нема да треба да ја чекаме толку години и сега знаат веќе што прават? Треба да почекаме да видиме за што се работи точно…

Nowakowki изјави дека развојот на игри ќе остане во кората и јадрото на студиото, но студиото сака да ја прошири франшизата Cyberpunk 2077 и нејзините приливи, надвор од тоа. Анимето Cyberpunk Edgerunners е најочигледен пример за тој напор, но има и музика базирана на игри, роман, стрипови и разни парчиња на мерчендајз.

“We’re going to see even more in the time between the Phantom Liberty release and the Orion project release—the sequel to Cyberpunk 2077. One of those in-between efforts has already been revealed: CD Projekt also announced today that it’s working with Anonymous Content on a Cyberpunk 2077 “live-action project. As they become available.”

МАРКЕТИНГ

About The Author

Во последниве денови, една бизарна игра на Steam стана популарна – BANANA. Премисата на оваа игра е дека играчите кликаат на банана додека не заработат нови банани… Тоа е тоа… Да умре човек од кринџ! Но, има огромен пресврт во играта – луѓето периодично заработуваат случајни скинови (или овде може да се каже ‘кори’ од Банани) од различни реткости со кои можат да направат профит, продавајќи ги на Steam Market на други корисници…

Проблемот е во тоа што развивачот препознал дека огромното мнозинство од 700.000 врвни играчи снимени на Banana се ботови. Со оваа игра што користи „помалку од 1%“ од ресурсите на вашиот компјутер, луѓето поставуваат илјадници лажни профили за да ја водат оваа игра базирана на кликање со надеж дека ќе обезбедат и продаваат ретки скинови од банани, чиишто вредности брзо растат.

Од Бананче до Профитче

Во моментов, најскапите скинови (иако сакам да ги кажувам ‘Кори’ во овој случај) од банани што се продаваат на пазарот достигнаа повеќе од 1.000 долари, поради што се вклучуваат корисници со армии на ботови. Во интервју за медиумот Polygon, развивачот на играта призна дека станува збор за „легална грешка со глич за бесконечни пари“, а тимот размислуваше колку време ќе биде потребно пред Valve да се вклучи за да ја уништи играта.

Целата игра е вака:

  • Отворете ја Бананата
  • Кликајте на Бананата
  • Добивајте Дропови/Скинови
  • Тоа е тоа

Во интервјуто, развивачот потврди дека кога бројот на играчи бил 141.000, само една третина од тие играчи биле вистински. Останатите биле ботови. Додека повеќето корисници ги продаваат своите скинови од банани за едноцифрени центи, некои заработиле стотици долари преку играта. Исто така, развивачот го турка аспектот на играта за ангажирање во заедницата, нагласувајќи дека корисниците придонесуваат со своите дизајни, што на неодредено време го зголемува бројот на скинови од банани достапни за отклучување.

На Steam, Banana се рангира повисоко од Dota 2, PUBG, Apex Legends и GTA 5 во однос на вкупниот број на играчи, дури и ако повеќето од тие „играчи“ се ботови управувани од функциите за автоматско кликнување.

КЛИКАЈ

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!